Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Megi Angellova – zëri bullgar në prodhimet e huaja filmike

Foto: arkivi personal

Zëri magjepsës i bullgares Megi Angellova tingëllon në trailerin e filmit "The Woman King" – 2022, në një film indian, në seriale të shumta televizive koreane dhe kineze. Dhe megjithëse nuk e imagjinon jetën pa muzikë, këngëtarja e talentuar regjistroi këngën e saj të parë origjinale vetëm në moshën 33 vjeç, larg nga vendlindja e saj Varna – në Londrën me mjegull.
 

Vitet e para, në kryeqytetin e Britanisë së Madhe, ajo punonte si pastruese, por më pas vendosi të përmbushte ëndrrën e saj dhe të ndiqte muzikën. E rritur në një familje artistike, me arsimim të shkëlqyer dhe dashuri për muzikën e filmit, Megi Angellova vendos zemrën dhe shpirtin e saj jo vetëm në këngë, por edhe në gjithçka që bën – ajo është një kompozitore, prezantuese televizive, artiste me ekspozita të veta, instruktore e arteve marciale kineze. Ajo gjithashtu mori pjesë në filmin bullgaro-kinez "Tai Chi", i cili fitoi një çmim platini në festivalet e filmit në Oregon dhe Nevada, SHBA.

Përpiloi: Joan Kolev

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Foto: Facebook /Manita Vartan

Gruaja më e bukur evropiane e martuar është bullgare

Vitin e kaluar ajo fitoi çmimin në konkursin kombëtar “Mrs. Bulgaria International”, ndërsa pak ditë më parë u shpall si evropianja më e bukur e martuar. Manita Vartan mori titullin “Mrs. Europa 2023” në konkursin prestigjioz në Stamboll...

botuar më 23-12-10 11.10.PD
Foto: faqja në Facebook e M. Selimit

Milena Selimi e do Bullgarinë dhe përkthen shkrimtarin Georgi Gospodinov

Shkrimtarja, përkthyesja dhe figura publike shqiptare Milena Selimi, e cila nga qershori i vitit 2023 është përfaqësuese e bullgarëve në Komitetin për Pakicat Kombëtare në Republikën e Shqipërisë, rrjedh nga familja e një bullgareje dhe një shqiptari. Që..

botuar më 23-11-28 2.05.MD
Prof. Budin Mihov

Prof. Budin Mihov dhe librat e tij me famë botërore për biokiminë dhe mjekësinë

Mjekësia molekulare, kimia medicinale, biokimia, patologjia molekulare, farmakologjia molekulare - këto janë disa nga temat mbi të cilat Prof. Budin Mihov punon për 30 vjet. Vetë ai thotë se është një shkencëtar i nivelit botëror dhe vëllimi i veprave..

botuar më 23-11-27 5.25.MD