Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ndriçimi i ri artistik nxjerr në pah bukurinë e Plovdivit të Vjetër

Foto: podtepeto.com

Kurora llambash shkëlqejnë nën strehët e shtëpive rilindëse në rezervatin arkitektural dhe historik "Plovdivi i Vjetër". Ndriçimi i ri rrugor është dhuruar nga një biznesmen, i cili shpreson që Qyteti i Vjetër të bëhet një vend tërheqës edhe në mbrëmje. “Është shumë bukur, sikur të ishim në një përrallë!” – thonë me gëzim njerëzit që kalojnë. 


Përmirësimi është pjesë e ambicieve të autoriteteve lokale për ta bërë Plovdivin më tërheqës dhe më të sigurt për banorët dhe turistët e Plovdivit. Deri në fund të muajit pritet një tjetër investim privat nga persona me biznese në kompleksin arkitekturor, falë të cilit do të ndriçohet edhe qasja ndaj rezervës.

Lexoni më tepër:

Përpiloi: Joan Kolev

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Foto: podtepeto.com

Më shumë nga rubrika

Manastiri i Etropolesë

Etropole me një produkt të ri turistik për dashamirët e pushimeve aktive

Etropole është një qytet i këndshëm, i gjelbëruar provincial, i shtrirë ndër shpatet veriore të malit Stara Pllanina, rrëzë majës Baba (1787 m). Mirë se erdhët në qytetin Etropole Vitet e fundit, rajoni u afirmua si një destinacion..

botuar më 23-12-09 12.25.MD
Kulla e sahatit – një nga emblemat e qytetit Berkovica

Berkovica - njihuni me këtë "parajsë" të bekuar të Bullgarisë

"Dhe çfarë natyra e mrekullueshme këtu. Çfarë bukurie në këtë parajsë të panjohur!” – kështu patriku i letërsisë bullgare Ivan Vazov  i përshkruan përshtypjet e para nga qyteti i vjetër malor Berkovica, të shtrirë në Bullgarinë..

botuar më 23-12-02 12.15.MD
Kështjella

Historia, vera dhe natyra - Vidini, si një destinacion tërheqës për udhëtime lundrimi

"Zbuloni kështjellën "Baba Vida" - kështjella më e madhe mesjetare në Bullgari. Si alternativë , vizitoni një shtëpi vendase për një demonstrim të kosit tradicional bullgar dhe banicës së ëmbël një ëmbëlsirë që do të mund ta përgatisni edhe..

botuar më 23-11-26 12.30.MD