Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një kompani austriake ka nevojë për punonjës të rinj në vendin tonë

Foto: Kronospan Bulgaria

Një kompani austriake që furnizon lëndë druri dhe aksesorë për kompanitë e mobilieve po zgjeron prodhimin e saj në Bullgari. Deri më sot, kompania, e cila është punëdhënësi më i madh në rajonin e Veliko Tërnovos, ka një partneritet të suksesshëm me një rrjet shpërndarësish brenda dhe jashtë vendit. Punëtorët e kërkuar nga kompania do të përfshihen drejtpërdrejt në procesin e prodhimit, si elektricistë, mekanikë, operatorë makinerish, paketues dhe të tjerë. Gjigandi industrial, i themeluar si një punishte e vogël familjare për përpunim druri në Austri në vitin 1897, sot ka degë në mbi 40 vende në Evropë dhe SHBA.

Përpiloi: Joan Kolev

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Vetëm 8 për qind e eksporteve bullgare në BE janë nga uji dhe ajri, dhe pjesa tjetër nga toka, kryesisht nëpërmjet transportit automobilistik.

Biznesi i pakënaqur me pranimin e Bullgarisë në Shengen vetëm nga ajri dhe uji

Vendimi i Komisionit Evropian për hyrjen e Bullgarisë dhe Rumanisë në Shengen në fund të marsit 2024, shkaktoi reagime të ashpra në vendin tonë. Presidenti Rumen Radev tha se po hyjmë në vitin 2024 me ndjenja të përziera dhe zgjidhje gjysmake – gjysmë..

botuar më 24-01-19 7.25.PD
Levon Hamparcumjan

Leva do të jetë e këmbyeshme përgjithmonë edhe pas futjes së euros

Ne nuk duhet të fajësojmë euron për frikën dhe dështimet tona. Nëse Bullgaria miraton monedhën e përbashkët, sistemi me të cilin ne matim suksesin ose dështimin tonë ekonomik do të jetë në euro në vend të levave, tha për BNR bankieri dhe..

botuar më 24-01-18 1.39.MD

750 leva (383 euro) është pensioni mesatar në Bullgari

Pothuajse 750 leva është pensioni mesatar i paguar në Bullgari për janarin e vitit 2024. Sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të Sigurimeve (NSI), ai është 652 leva (333 euro) për femrat, ndërsa për meshkujt afërsisht 894 leva (457 euro)...

botuar më 24-01-16 6.15.PD