Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Llora Hristova me tre medalje të arta në Kampionatin Botëror Veror të Biatlonit

Llora Hristova

Ditën e diel bullgarja Llora Hristova fitoi medaljen e artë në startin e saj të tretë në Kampionatin Botëror Veror të Biatlonit në Oserble(Sllovaki) - në ndjekjen për vajza, ku përfundoi me rezultat 28:24.3 minuta dhe me 5 humbje në gjuajtje. Në ditët e mëparshme, ajo fitoi titujt e super sprintit dhe sprintit.

Në Kampionatin Botëror Veror të Biatlonit të vitit të kaluar në Rupolding, Hristova fitoi medaljen e bronztë në super sprint.

Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov bëri një rikthim në ndeshjen ndaj Marton Fucsovics në Melburn

Grigor Dimitrov u kualifikua në raundin e dytë të kampionatit të tenisit Australian Open. Tenisti më i mirë bullgar mposhti hungarezin Marton Fucsovics me 4:6, 6:3, 7:6(1), 6:2 në një ndeshje që zgjati tre orë e gjysmë. Bullgari, i cili renditet..

botuar më 24-01-16 11.44.PD
Novak Djokovic

Novak Djokovic fitoi sondazhin jubilar të BTA për "Sportisti i Ballkanit"

Tenisti serb Novak Djokovic është fituesi i edicionit të 50-të jubilar të sondazhit të Agjencisë Telegrafike Bullgare /BTA/ "Sportisiti i Ballkanit" për vitin 2023. Ai shënoi 103 pikë për të kryesuar renditjen për të tetën herë. Treshja u plotësua..

botuar më 24-01-15 2.48.MD
Antoaneta Stefanova

Antoaneta Stefanova është vice-kampionja e Evropës në shah të përshpejtuar

Në Monte Karlo, Antoaneta Stefanova fitoi një medalje argjendi në Kampionatin Evropian të shahut të shpejtë për femra. Bullgarja e mbylli garën e 11 raundeve me 8.5 pikë, me 6 fitore, 5 barazime dhe asnjë humbje. Stefanova ishte vetëm gjysmë pikë..