Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dy herë më shumë të huaj zgjedhin Bullgarinë për turizmin e aventurës

Foto: Federata Bullgare e Turizmit

Dy herë më shumë turistë të huaj nga vende të ndryshme kanë ardhur në Bullgari për turizëm aventure këtë verë në krahasim me vitin e kaluar. "Sezoni siç duket do të jetë një sezon vërtet i mirë," tha Ljubomir Popjordanov, kryetar i shoqatës "Malet dhe njerëzit", për gazetaren e BNR Milla Mlladenova. Aktivitetet e preferuara për turistët e huaj janë trekking, alpinizëm, kalërim, turizëm me biçikleta, kampe aventure për fëmijë, pushime në bujtina.

"Përparësitë e Bullgarisë janë pasuria e burimeve natyrore në një territor shumë të vogël, të cilat vlerësohen shumë nga turistët gjermanë, francezë, spanjollë dhe anglishtfolës", theksoi Popjordanov. Për këtë lloj turistësh janë interesante vendet me pak prezencë njerëzore. Natyra dhe traditat janë interesante, si dhe kuzhina e mirë që nuk kërkon hotele masive dhe shërbime hoteliere.

Lexoni më tepër:

Më shumë nga rubrika

Vendet historike për t'u vizituar në Festën Kombëtare të Bullgarisë

Mbi 6000 bullgarë do të ngjiten në majën Shipka më 3 Mars për të nderuar ata që sakrifikuan jetën e tyre për lirinë e Bullgarisë. 25 mijë bashkatdhetarë të tjerë do të shfrytëzojnë pushimet rreth Festës Kombëtare - 3 Marsit për të vizituar..

botuar më 24-03-02 11.35.PD

Varna dhe vendpushimet përreth janë gati të arrijnë rekordet e vitit para pandemisë 2019

Ata që punojnë në industrinë turistike në rajonin e Varnës po përgatiten që tani për sezonin e verës. Duke gjykuar nga rezervimet paraprake, ka një shans për të arritur më në fund nivelet rekord për sektorin në vitin 2019, mësojmë nga një intervistë me..

botuar më 24-02-29 7.25.PD

Ishulli Shën Anastasia tashmë pret turistët në një kishëz nënujore

Atraksioni më i ri në rajonin e qytetit tonë të Detit të Zi Burgas është një kishëz nënujore pranë ishullit Shën Anastasia. Kishëza u zhyt në janar dhe ndodhet në një thellësi prej rreth 15 metrash, raportoi euronewsbulgaria. Ajo është rreth 3..

botuar më 24-02-28 6.25.PD