Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Notari Petër Micin u njoh zyrtarisht si mbajtësi i rekordit botëror

Petër Micin
Foto: bgswim.net

Federata Bullgare "Sportet e Notit" mori një certifikatë zyrtare nga Federata Ndërkombëtare e Sporteve Ujore (World Aquatics) për rekordin botëror në 400 metra stil i lirë për juniorë, të vendosur nga Petër Micin. Arritja e re më e mirë prej 3:44.31 minutash është nga data 9 korrik i këtij viti në Beograd (Serbi) në Kampionatin Evropian për të rinj dhe vajza. Në gusht, i riu fitoi medaljen e artë në Kampionatin Evropian të Notit në moshën deri në 23 vjeç për burra dhe gra në Dublin (Republika e Irlandës) në të njëjtën disiplinë.

Ditën e premte, më 01.09, Micin niset për në Kampionatin Botëror për të rinj dhe vajza në Izrael, ku do të garojë në 200m, 400m dhe 800m stil i lirë, si dhe në 200m flutur.

Më shumë nga rubrika

Stefani dhe Gabriella Stoevi

Motrat Stoevi fituan titullin e tyre të katërt në dyshe në badminton gjatë këtij viti

Stefani dhe Gabriella Stoevi fituan në Cardiff titullin në dyshe në turneun ndërkombëtar të badmintonit me fond çmimesh prej 15 000 dollarësh, i cili është gjithashtu një kualifikues olimpik për Parisin 2024. Në finale, kampionet e trefishta..

botuar më 23-12-03 9.34.MD

Në një kongres në Sofje, votuan kundër kthimit të Rusisë dhe Bjellorusisë në gjimnastikë

Në një takim në Sofje, Kongresi i Gjimnastikës Evropiane votoi kundër kthimit të sportistëve nga Rusia dhe Bjellorusia në turnetë ndërkombëtare nga 1 janari 2024, njoftoi organizata. Deklarata e organizatës tha se nuk është dakord me vendimin e..

botuar më 23-12-01 2.34.MD

Ekipi “Lludogorec" ruan një shans për të vazhduar në "Ligën e Konferencave"

Klubi i futbollit “Lludogorec” mposhti në mënyrë dramatike “Spartak Tërnava” me rezultat 2:1 si mysafir në Sllovaki, në një ndeshje të fazës së grupeve të “Ligës së Konferencave”. Në minutën e 23-të, një gol i “Lludogorec” u anulua pas një video..

botuar më 23-12-01 10.16.PD