Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sonja Jonçeva çon yjet e skenës botërore të operës në vendin tonë

Sonja Jonçeva
Foto: Facebook / SY11 Events

Ylli i operës Sonja Jonçeva do të mbledhë elitën e skenës muzikore në Sofje për sezonin special “Zërat e Fshehur”, njoftoi ekipi i saj. Çdo muaj nga tetori deri në maj 2024, kompania e saj e produksionit do të prezantojë emra të njohur nga bota e operës.


Hapja zyrtare më 27 tetor do t'i kushtohet tangos - baritoni uruguaian me famë botërore Erwin Schrott do të performojë një nga programet e tij më të njohura në sallën "Bulgaria", i frymëzuar nga vallëzimi dhe muzika që e kanë origjinën në vendlindjen e tij dhe janë sjellë në Argjentinë.

Sonja Jonçeva do të prezantojë me 2 dhjetor recitalin e saj "Rilindja" së bashku me orkestrën e festivalit "Arti i barokut" me dirigjente Zefira Vëllova.

Më shumë nga rubrika

Darija Stojanova është ambasadorja e “Monedhës së Artë” në shkollat e botës

10-vjeçarja Darija Stojanova nga Varna performoi shkëlqyeshëm me këngën "Ciao Evropa" /”Përshëndetje, Evropa/, e cila ishte në krye në klasifikimin e përkohshëm në festivalin e muzikës për fëmijë "Monedha e Artë", që u mbajt në Bolonjë të Italisë. E..

botuar më 23-12-04 3.51.MD

"Indiferent" - kënga e re e grupit “Innerglow”

Disa ditë pas debutimit në skenën e Londrës, “Innerglow” prezantoi këngën e tyre më të fundit “Indiferent”. Pas këngës së tyre të suksesshme "Shenja" , kjo është kënga e dytë e grupit me tekst në bullgarisht. "Indiferent" lindi akoma..

botuar më 23-12-04 8.40.PD
Foto: FB / Sofia Quartet

"Sofia Quartet" zbulon magjinë e muzikës klasike për fëmijë

Kuarteti më i vjetër i harqeve të Filarmonisë së Sofjes - " Sofia Quartet " - sërish i drejtohet audiencëssë fëmijëve. Këtë herë me dëshirën për t'i prezantuar me kompozitorët emblematikë të shekullit të 20-të. Në kuadër të projektit "Koncerte me kod..

botuar më 23-12-03 8.55.PD