Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Fillon Panairi Ndërkombëtar Teknik 2023 në Plovdiv

Foto: Panairi Ndërkombëtar i Plovdivit

Edicioni i 77-të i Panairit Ndërkombëtar Teknik të Plovdivit do të mbahet deri më 17 shtator. Në Qytezën e Panairit prezantohen mbi 200 kompani nga 14 vende. Ekspozita paraqet teknologji të reja për ndërtimin ekologjik, inxhinierinë mekanike, energjinë, teknologjitë digjitale për shtëpinë dhe tregtinë, makineritë e rënda, makinat hibride dhe autobusët elektrikë, ndërtimin e avionëve dhe zhvillime  hapësinore. Për herë të parë në Panairin e Plovdivit prezantohet modeli i një kamioni për transport rrugor dhe hekurudhor të një gjiganti gjerman të ndërtimit të hekurudhave. Komisioni Evropian ka gjithashtu një stendë kushtuar 30 vjetorit të krijimit të tregut të bashkuar evropian. Më 15 shtator do të jepen Medaljet e Artë të Panairit të 77-të Ndërkombëtar të Teknologjisë 2023.


Më shumë nga rubrika

Dimitër Radev

BNB rekomandon vendosjen e një buferi prej 10% në buxhetin e vitit 2024

Në vitin 2023, rritja e PBB-së në Bullgari do të jetë 1,9%, duke u ngadalësuar përgjysmë nga norma prej 3,9% në 2022. Kërkesa e brendshme dhe eksportet neto do të kontribuojnë në rritje. Inflacioni vjetor do të jetë 6.1%. Këto janë pritjet e..

botuar më 23-11-28 2.51.MD

U rrit perspektiva për vlerësimin e kreditit të Bullgarisë

Agjencia ndërkombëtare e vlerësimit S&P Global Ratings ngriti perspektivën për vlerësimin e vendit tonë në pozitive nga e qëndrueshme dhe konfirmoi vlerësimin afatgjatë dhe afatshkurtër të Bullgarisë në monedhë të huaj dhe vendase 'BBB/A-2', njofton..

botuar më 23-11-27 9.05.PD
Foto: Pixabay

“Black Friday” në Bullgari – mes mashtrimit tregtar dhe përfitimit për konsumatorin

Fushata e blerjeve të volitshme e njohur si "Black Friday" ose "E Premtja e Zezë" po fiton gjithnjë e më shumë popullaritet në Bullgari. Me planifikim dhe gjurmim të kujdesshëm të ofertave, konsumatorët mund të sigurojnë produkte me çmime të..

botuar më 23-11-24 7.25.PD