Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Festival i pjellorisë në Shablla organizon një garë mes fermerëve

Foto: shabla.bg

Më 16 shtator, në qytetin Shablla mbahet një festival i pjellorisë. Përfaqësuesit e të gjitha vendbanimeve të komunës do t'i tregojnë frytet e punës dhe natyrës në Parkun e Qytetit të Shabllës. Programi përfshin konkurse për perimet më të mëdha, stendë të rregulluar më mirë, stendë më të pasur, pjata më të shijshme lokale dhe kombëtare dhe shumë më tepër. Ekspozita ka karakter konkurrues dhe ka çmime për fituesit.


“Vetë viti nuk ishte edhe aq pjellor për shkak të mungesës së reshjeve – komentoi për BNR kryetari i komunës së Shabllës Marijan Zheçev. – Binte shi në të gjithë Bullgarinë, por këtu nuk kishte aspak reshje. Dhe duke pasur parasysh këtë, disa nga kulturat që kultivohen tradicionalisht nuk kanë rendimente të mira, por fermerët thonë – "Nuk ka sëmundje në vitet e thata". Pra jemi optimistë", thotë Marijan Zheçev. Për festivalin e pjellorisë po mbërrijnë në qytet artistë të ndryshëm folklorikë, është planifikuar një program i pasur folklorik. Do të ketë një revy të kostumeve popullore dhe do të demonstrohet një mënyrë tradicionale e shtypjes së rrushit.

Përpiloi: Gergana Mançeva

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Foto: shabla.bg
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Foto: Facebook / Grupi i Shpëtimit me qentë e Shërbimit të Shpëtimit Malor pranë Kryqit të Kuq Bullgar

Në Bansko mbahet një kurs trajnimi ndërkombëtar për qentë e shpëtimit

Mbi 30 kujdestarë dhe instruktorë të qenve të shpëtimit po punojnë në terren në zonën e skive sipër Banskos, në kuadër të Kursit Ndërkombëtar të Trajnimit për  qentë e shpëtimit nga 10 deri më 14 prill. Në faqen e saj zyrtare në Facebook, Bashkia e..

botuar më 24-04-13 4.00.MD

Kopshti Botanik në Sofje na fton në "Takime Pranverore me bimët"

Më 13 prill, kur Bullgaria feston për herë të parë Ditën Ndërkombëtare të Vlerësimit të Bimëve, Kopshti Botanik i Akademisë Bullgare të Shkencave në Sofje hap dyert për edicionin e 23-të të "Takime pranverore me bimët", informojnë organizatorët...

botuar më 24-04-13 8.10.PD
Prof. Dr. Georgi Zhelev

Bullgaria u bë anëtare e programit të NASA-së për fluturimet në Hënë

Në fund të vitit 2023, Bullgaria u bë anëtare e programit “Artemisa” të NASA-së. Ai është vazhdimësi e programit “Apollo” dhe synimi kryesor i tij lidhet me fluturimet me pilot në Hënë. Ideja është që ai të jetë një trampolinë edhe për fluturime të..

botuar më 24-04-12 7.06.MD