Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Festival i pjellorisë në Shablla organizon një garë mes fermerëve

Foto: shabla.bg

Më 16 shtator, në qytetin Shablla mbahet një festival i pjellorisë. Përfaqësuesit e të gjitha vendbanimeve të komunës do t'i tregojnë frytet e punës dhe natyrës në Parkun e Qytetit të Shabllës. Programi përfshin konkurse për perimet më të mëdha, stendë të rregulluar më mirë, stendë më të pasur, pjata më të shijshme lokale dhe kombëtare dhe shumë më tepër. Ekspozita ka karakter konkurrues dhe ka çmime për fituesit.


“Vetë viti nuk ishte edhe aq pjellor për shkak të mungesës së reshjeve – komentoi për BNR kryetari i komunës së Shabllës Marijan Zheçev. – Binte shi në të gjithë Bullgarinë, por këtu nuk kishte aspak reshje. Dhe duke pasur parasysh këtë, disa nga kulturat që kultivohen tradicionalisht nuk kanë rendimente të mira, por fermerët thonë – "Nuk ka sëmundje në vitet e thata". Pra jemi optimistë", thotë Marijan Zheçev. Për festivalin e pjellorisë po mbërrijnë në qytet artistë të ndryshëm folklorikë, është planifikuar një program i pasur folklorik. Do të ketë një revy të kostumeve popullore dhe do të demonstrohet një mënyrë tradicionale e shtypjes së rrushit.

Përpiloi: Gergana Mançeva

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Foto: shabla.bg


Më shumë nga rubrika

2023-ta ishte viti më i ngrohtë në Bullgari që nga mbajtja e statistikave

Vitet e fundit jemi dëshmitarë të një moti atipik për stinët përkatëse. Viti 2023 nuk ishte përjashtim, dhe tepricat e motit shkuan aq larg sa e bënë vitin e kaluar më të ngrohtin në botë që nga viti 1850. Temperatura tejkaloi me 14,98 gradë normën e..

botuar më 24-02-06 7.15.PD
Nga e majta në të djathtë: Kryeministri i Hungarisë  Viktor Orbán, kryetari i BE-së Charles Michel dhe kryeministri i Bullgarisë Nikollaj Denkov

Udhëheqësit evropianë ranë dakord - Ukraina do të marrë 50 miliardë euro nga BE për periudhën 2024-2027

Udhëheqësit evropianë arritën një marrëveshje për të përfshirë 50 miliardë euro ndihmë për Ukrainën në përditësimin e buxhetit të BE-së në takimin e tyre të fundit. Këtë herë ata mundën të kapërcejnë veton e Hungarisë, ndryshe nga takimi i tyre i..

botuar më 24-02-05 9.45.MD

71.5 për qind e bullgarëve e përkufizojnë veten si të krishterë, myslimanët janë 10.8 për qind

Më shumë se 4.2 milionë njerëz ose 71.5 për qind e bullgarëve e përkufizojnë veten si të krishterë, sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të Statistikave. Prej tyre, 4 milionë janë ortodoksë lindorë, afro 70 mijë janë protestantë, rreth 39 mijë janë..

botuar më 24-02-05 10.38.PD