Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti nuk do të lejojë që shërbimet të ristrukturohen

Foto: president.bg

“Mosbesimi ndaj shërbimeve shprehet nga njerëz që duan të vënë dorë mbi shërbimet dhe për herë të parë në historinë tonë të re të kenë një gjurmë politike në shërbimet bullgare të sigurisë. Jam e sigurt se presidenti Radev nuk do ta lejojë këtë.” Këtë e tha nënpresidentja Ilijana Jotova para gazetarëve në qytetin Veliko Tërnovo në lidhje me idenë e PP-DB për ndryshime legjislative për krijimin e Shërbimit të Unifikuar të Inteligjencës, duke bashkuar Agjencinë Shtetërore “Inteligjencë” dhe inteligjencën ushtarake, dhe kryetarët e tyre të zgjidhen nga Kuvendi Popullor dhe jo, si tani, nga presidenti.
Në kryeqytetin e vjetër, Ilijana Jotova mori pjesë në ngritjen e flamurit tonë kombëtar me rastin e festës së Pavarësisë dhe mori pjesë në kortezhin festiv për në monumentin “Nëna Bullgari”. Në fjalinë e saj ajo theksoi se pavarësia është baza e krijimit të shtetit bullgar.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 8 dhjetorin 2023

Të premten temperaturat minimale do të jenë nga minus 3 deri në 2°, në Sofje minus 1°. Gjatë ditës reshjet do të ndalojnë nga perëndimi, në disa vende reshjet e shiut do të përzihen me borë. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 1 deri në 6°, në..

botuar më 23-12-07 6.29.MD

Komisioni i Mbrojtjes në parlament miratoi dërgimin e komplekseve raketore në Ukrainë

Pas debateve të nxehta, Komisioni Parlamentar për Mbrojtjen mbështeti propozimin që Bullgaria t'i sigurojë Ukrainës komplekset e raketave kundërajrore  që janë jashtë shërbimit dhe nuk nevojiten më. Propozimi i përgatitur nga GERB, PP-DB dhe DPS..

botuar më 23-12-07 5.16.MD

Deputetët ranë dakord për përfundimin e derogimit për naftën ruse

GERB-SDS, PP-DB dhe DPS arritën një marrëveshje për përfundimin e derogimit për naftën ruse. Në një mbledhje të tre formacioneve, propozuesit e dy projekteve, që do të diskutoheshin sot, vendosën tërheqjen e tyre dhe dorëzimin e një vendimi të..

botuar më 23-12-07 4.11.MD