Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

U zhduk një helikopter

Fotoja është ilustruese
Foto: arkiv

Një helikopter privat bujqësor u zhduk në afërsi të fshatit Gërmen, jo shumë larg qytetit Goce Dellçevit. Deri më tani nuk ka asnjë lidhje me pilotin. Makina u mor me qira nga Ndërmarrja Shtetërore Jugperëndimore për të spërkatur pishnajat kundër dëmtuesve.

Sipas kryetarit të komunës së Gërmenit, Feim Isa, piloti u ngrit mëngjesin e sotëm në orën 07:40 nga fshati dhe ishte dashur të ulej në zonën e fshatit Callapica të rajonit të Plovdivit në mesditë. Pjesa tjetër e ekuipazhit u largua me furgon. Më vonë, kolegët e pilotit raportuan se nuk kishin asnjë lidhje me të.

Ndërkohë, u bë e qartë se në Qendrat Emergjente në Goce Dellçev dhe në Bllagoevgrad u dha sinjal për një incident të mundshëm. Ekipet shkuan menjëherë në zonën e Gërmenit, por deri më tani nuk u gjet asnjë helikopter i rrëzuar.

Në kërkim u përfshi edhe një helikopter “Kugar”.Më shumë nga rubrika

Maria Gabriel dhe Stefan Sezhurne

Kryeministri dhe ministri i jashtëm i Bullgarisë marrin pjesë në Konferencën e Sigurisë të Mënikut

Franca është një partner dhe aleat strategjik i Bullgarisë, me të cilin ndajmë prioritete të përbashkëta në axhendën ndërkombëtare. Këtë vit do të shënojmë 145 vjet nga vendosja e marrëdhënieve tona diplomatike, shkroi ministrja e jashtme Maria..

botuar më 24-02-16 10.17.PD

Muzeu i Historisë Natyrore në Plovdiv hap një ekspozitë për Antarktidën dhe fton fëmijët në një Festival të Akullit

Muzeu Rajonal i Historisë Natyrore - Plovdiv hap zyrtarisht ekspozitën e re "Pole" të premten, më 16 shkurt, njoftoi BTA. Ajo u krijua në kuadër të projektit "Krijimi i një ekspozite të gjallë të Antarktidës", financuar nga Fondi Kombëtar "Kultura"...

botuar më 24-02-16 6.35.PD

Parashikimi i motit për 16 shkurtin 2024

Të premten temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin nga minus 3 deri në 2°, në Sofje deri në minus 3°. Gjatë ditës do të mbajë mot me diell në Bullgarinë Perëndimore. Në pjesën lindore do të mbajë vranësira, vende-vende do të ketë reshje..

botuar më 24-02-15 7.15.MD