Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën dhe të dielën do të mbajë mot i ngrohtë pa reshje

Foto: BGNES

Të shtunën temperaturat minimale do të jenë nga 10 deri në 15°, në Sofje – 11°. Gjatë ditës do të jetë kryesisht me diell. Vlerat maksimale do të jenë nga 24 në 29°, në kryeqytet - 24°.

Do të jetë me diell përgjatë bregdetit të Detit të Zi, me vranësira më aktive në jug. Temperaturat e ajrit do të arrijnë deri në 24-27°. Uji i detit është 23-24°.

Mbi male do të ketë vranësira të shpërndara, më të theksuara në masivet jugore, por nuk ka të ngjarë të ketë reshje. Temperatura në 1200 m mbi nivelin e detit do të jetë deri në 17°, në 2000 m deri në 10°.

Të dielën moti nuk do të ketë ndryshime të ndjeshme.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 12 dhjetorin 2023

Të martën temperaturat minimale do të jenë nga minus 1 deri në 4°, në Sofje 0°. Para mesditës në vend do të ketë rritje të përkohshme të vranësirave, por vetëm në vende të izoluara do të ketë reshje të dobëta shiu, në male - borë e dobët. Pas..

botuar më 23-12-11 7.15.MD

Bullgaria u abstenua për teknikat e reja gjenomike në BE

Bullgaria dhe Gjermania u absteniuan për vendosjen e rregulloreve për teknikat e reja gjenomike në një mbledhje të Këshillit të BE-së për Bujqësinë dhe Peshkimin në Bruksel. Këtë e bëri të ditur ministri i bujqësisë Kirill Vëtev. Ai shpjegoi se..

botuar më 23-12-11 5.29.MD
Kirill Vëtev

Bullgaria dhe 4 vende të tjera kërkojnë ndihmë evropiane për fermerët për shkak të Ukrainës edhe në vitin 2024

Ka për t’u realizuar takimi i pesë i vendeve anëtare më të prekura nga importet ukrainase - Bullgaria, Rumania, Polonia, Hungaria dhe Sllovakia, njoftoi ministri i bujqësisë Kirill Vëtev. Përfaqësuesit e tyre do të insistojnë në mbështetje të re vitin..

botuar më 23-12-11 2.48.MD