Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Alja Markova nga “Radio Bullgaria” - në Top 4 të Çmimeve Gourmand World Cookbook

Alja Markova
Foto: Arkiv personal

lustruesja bullgare Alja Markova u përfshi në listën e shkurtër të çmimeve ndërkombëtare për botimet e kuzhinës “Gourmand World Cookbook Awards”. Me “Librin e gatimit për fëmijët e mëdhenj”, ajo është ndër katër pjesëmarrësit më të mirë. Autorët e librave në listën e shkurtër u zgjodhën ndër pjesëmarrësit e 205 vendeve. Bullgarja merr pjesë në kategoritë “Ilustrim” dhe “Evropa Lindore”. Konkurrentët e saj janë piktorë nga Kili, Franca dhe Zelanda e Re.


Çmimet “Gourmand World Cookbook Awards” u themeluan nga francezi Eduard Koantro. Për herë të 29-të, ata do të shpërndahen në një ceremoni të veçantë, në Riad, gjatë Festivalit Saudit nga 27 deri më 29 nëntor.

“Libri i gatimit për fëmijët e mëdhenj” mbledh 14 receta në kategorinë “Të kripura” dhe po aq në kategorinë “Ëmbëlsira dhe mëngjese”, me udhëzime në formën komike.

“Ju mbani një libër të vogël gatimi për të hapur oreksin dhe imagjinatën. Dhe për të vënë në gjumë seriozitetin që ndonjëherë në mënyrë të padukshme zvarritet në kuzhinën e shumë prej nesh, adhuruesve të gjërave të shijshme. Me fjalë të tjera, ky është një libër për këdo që pëlqen të hajë, por nuk i pëlqen të jetë i komplikuar”, thotë autorja.


Alja Markova lindi në Bullgari, por u rrit në Spanjë. Ajo krijon blogun e saj të kuzhinës, në të cilin prezanton recetat e veta në vizatime dhe disa prej tyre gjetën vend në “Librin e gatimit për fëmijët e mëdhenj”. Që nga korriku Alja është pjesë e ekipit të redaksisë spanjolle të “Radio Bullgarisë”.

I urojmë suksese në raundin final të garës!Më shumë nga rubrika

Nënkryetari i një bashkie shqiptare kërkon një jetë më të mirë për bullgarët në Shqipëri

Agron Nuredinaj prej disa muajsh është pjesë e administratës së re bashkiake të qytetit të Kukësit në veri të Shqipërisë. Qendra bashkiake është përgjegjëse edhe për fshatrat në rajonin e Gorës, ku një popullsi me origjinë bullgare dhe me vetëdije..

botuar më 24-02-03 7.30.PD
Çavdar Arnaudov

Çavdar Arnaudov: Në Radio Bullgaria, pata fatin të punoja me përkthyesit më të mirë nga dhe në frëngjisht

Radio Bullgaria në formën e saj origjinale u shfaq një vit e një muaj pas krijimit të Radios Bullgare, në atë kohë Radio Sofja. Radio Bullgaria që në fillimet e saj paraqet një imazh të ndryshëm dhe autentik të vendit tonë dhe në këtë rol të rëndësishëm..

botuar më 24-01-25 7.30.PD

Ellzhana Popova: "Në kinemanë italiane ekziston ende një imazh klishe i grave të Evropës Lindore"

Ajo është një nga aktoret bullgare më të fotografuara në vitet 80 të shekullit të 20-të. Ajo ishte gjithashtu pjesë e trupës së Teatrit Kombëtar në Sofje me një prani të dukshme skenike. Ellzhana Popova është një legjendë për një brez të tërë bullgarësh...

botuar më 24-01-22 7.25.PD