Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Filmi bullgar "Mësimet e Bllagës" triumfoi edhe në Festivalin e Filmit në Romë

Foto: Facebook

Filmi i Stefan Komandarev "Mësimet e Bllagës" fitoi çmimin e madh të jurisë në festivalin e Romës. Filmi, i cili është një bashkëprodhim i Bullgarisë dhe Gjermanisë, është edhe propozimi bullgar për “Oscar”. Filmat e Festivalit Kinematorafikë në romë vlerësohen nga një juri e përbërë nga profesionistë në fushën e kinemasë, kulturës dhe arteve. Kategoria në të cilën konkurron “Mësimet e Bllagës” është “Konkursi për kinemanë progresive – Vizionet e botës së të nesërmes”. Filmi bullgar fitoi në konkurrencë me 17 filma të tjerë nga vende të ndryshme. “Mësimet e Bllagës” tashmë u dallua me “Globin e Kristaltë” nga Festivali në Karllovi Vari. Në rolin kryesor është aktorja Eli Skorçeva, e cila i rikthehet kinemasë pas një pauze 30-vjeçare.


Më shumë nga rubrika

Një ekspozitë tregon për bullgarët në Ballkanin Perëndimor në shekujt XIX-XXI

Ekspozita “Bullgarët në Ballkanin Perëndimor në shekujt XIX-XXI” hapet sot, 1 mars në orën 15:30 në galerinë “Qershia e vjetër” në fshatin Razhdavica të rrethit të Kjustendilit. Fokusi është në të kaluarën dhe të tashmen e bullgarëve, të cilët..

botuar më 24-03-01 5.05.PD
Rene Karabash

Ka një interes të madh jashtë vendit për romanin "Burrnesha" të artistes bullgare Rene Karabash

Romani i Rene Karabash - "Burrnesha" korr suksese në Francë dhe Amerikë. Në fund të vitit 2023, përkthimi në frëngjisht i librit fitoi çmimin e përkthimit të Klubit Francez PEN. Përkthimi në anglisht, i bërë nga Izidora Angel, fitoi çmimin për..

botuar më 24-02-26 8.05.PD

Ekspozita multimediale për Sirak Skitnik e BNR-së po viziton Bratisllavën

Më 22 shkurt në Bratisllavë do të prezantohet ekspozita virtuale “Të pyesim Sirakun – 140 vjet nga lindja e Sirak Skitnik”. Ekspozita, një punë e profesorit të Akademisë Kombëtare të Arteve, Prof. Bojan Dobrev si dhe një ekip nga programi Hristo Botev,..

botuar më 24-02-22 7.20.PD