Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në Sofje prezantojnë karikaturat e kohës së socializmit

Foto: nationalgallery.bg

"Nga gazeta deri në muze" - me këtë titull hapet ekspozita ku prezantohen karikaturat bullgare të krijuara në kohën e socializmit - nga viti 1944 deri në vitin 1989. Ajo mund të shihet nga 2 nëntori deri më 31 mars në Muzeun e Artit nga periudha e socializmit në Galerinë Kombëtare në Sofje. Ekspozita përfshin rreth 150 karikatura bullgare nga koleksioni i Galerisë Kombëtare. Ndër autorët janë Ilija Beshkov, Aleksandër Zhendov, Boris Angellushev, Stojan Venev, Boris Dimovski, Donjo Donev etj.


Kjo është një përpjekje për të rindërtuar zhanrin e karikaturës në shtyp në kushtet e sistemit totalitar të menaxhimit të jetës politike, shoqërore dhe kulturore në Bullgari.


Lexoni më shumë:

Foto: nationalgallery.bg

Më shumë nga rubrika

Fëmijët thurin verore në muzeun më të ri në Kazanllëk "Ahinora"

Gjatë fundjavës, të vegjlit nga qyteti i Kazanllëk mund të marrin pjesë në punëtorinë e Veroreve (Martenici), të organizuar nga muzeu më i ri në Kazanllëk "Ahinora", i cili është degë e Galerisë së Arteve të qytetit. Mikpritësit ftojnë të gjithë fëmijët..

botuar më 24-02-24 9.15.PD

Dy vjet pas fillimit të luftës në Ukrainë – po rritet numri i skeptikëve

Kanë kaluar dy vjet nga ai mëngjes shkurti i vitit 2022, i cili ndryshoi jetën në Evropë dhe më gjerë dhe bëri një ridemensionim të marrëdhënieve në një sërë sferash midis Botës dhe Federatës Ruse. Megjithatë, në rreshtat e mëposhtëm, nuk do të..

botuar më 24-02-24 7.30.PD

Pikturat digjitale të një gruaje bullgare u ulën 384 000 km larg Tokës

Dy piktura digjitale të artistes bullgare Sillvija Stratieva zbarkuan në Hënë, të transportuara nga anija kozmike “Odiseu”. Ato janë pjesë e projektit “Kodi i Hënës”, tha ajo për Faktor.bg. Anija kozmike “Odiseu”, e ndërtuar dhe e operuar nga..

botuar më 24-02-23 12.41.MD