Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Filantropi Nikolla Rahnev u zgjodh iluminist i dekadës

Nikolla Rahnev
Foto: BTA

Nikolla Rahnev u zgjodh iluministi i dekadës nga auditori i Radios Kombëtare Bullgare (BNR). Ai është mbajtës i çmimit "Iluministi i vitit" për vitin 2019. Në një ceremoni, statujën "Az, Buki, Vedi - Dituria" iu dorëzua Rahnevit nga ministrja sociale Ivanka Shallapatova. Rahnev është 40 vjeç me përvojë të madhe në menaxhimin e biznesit dhe shërbimet e konsulencës. Ideja e tij “Gorata.bg” çoi në ripyllëzimin e mbi 2 000 000 pemëve. Rahnev ishte një nga të parët që shkoi për të ndihmuar fshatrat e përmbytura në rajonin e qytetit Karllovo në 2022. Shtëpia e tij "Përqafime nga Bullgaria" strehoi dhjetëra refugjatë nga lufta në Ukrainë. Ai gjithashtu koordinoi mbledhjen dhe dërgimin e ndihmave për viktimat e tërmeteve në Turqi dhe Siri. “Të bësh mirë është rruga më e drejtpërdrejtë drejt lumturisë...” ndau i dekoruari.

Më shumë nga rubrika

Qeveria miratoi ndryshimet në ligjin për të huajt, duke lehtësuar qëndrimin në vendin tonë

Qeveria në mbledhjen e sotme miratoi projektligjin për ndryshime në Ligjin për të Huajt në Bullgari. Qëllimi është lehtësimi i regjimit të qëndrimit në vendin tonë për qytetarët nga vendet e treta – specialistë të kualifikuar dhe punëtorë sezonalë...

botuar më 24-02-28 3.40.MD

Ukraina shënoi dy vjetorin e zymtë të fillimit të luftës

Më 24 shkurt, Ukraina shënoi dy vjet nga pushtimi rus. Përvjetori i zymtë vjen në sfondin e vdekjes së liderit të opozitës ruse Aleksei Navalni ,  sundimin e qytetit kyç lindor të Ukrainës Avdeevka - fitorja më e madhe simbolike e Rusisë që nga..

botuar më 24-02-28 12.57.MD

Bullgarët në Gorë ruajnë gjuhën dhe kulturën e tyre, por kanë nevojë për mbështetje - Pjesa II

  Vazhdon vizita jonë tek bullgarët në rajonin e Gorës në Shqipërinë Verilindore. Bullgarët në Gorë ruajnë gjuhën dhe kulturën e tyre, por kanë nevojë për mbështetje - Pjesa I Miri j an Dauti është një nga mësuesit në moshë më të re në..

botuar më 24-02-25 11.30.PD