Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në Kampionatin Evropian të Shahut Ekipor, bullgaret mundën Serbinë

Kombbëtarja bullgare e shahut
Foto: Federata Bullgare e Shahut

Shahistet e kombëtares bullgare mposhtën Serbinë me rezultat 3:1 në raundin e pestë të Kampionatit Evropian për ekipe në qytetin malazez Budva. Bullgaret, të cilat ende nuk kanë humbje, e luajtën ndeshjen në mënyrë taktike dhe arritën të përfitojnë në dërrasën e dytë dhe të tretë me anë të Nurgyll Salimova, e cila mundi Adela Velikiç dhe Viktoria Radeva e cila u imponua mbi Jovana Erik.

Para kësaj, në dërrasën e parë, Antoineta Stefanova barazoi me figurat e bardha me Teodora Injac, ndërsa në dërrasën e katërt me figurat e  zeza, Gergana Pejçeva e bëri po këtë në ndeshjen e saj me Tijana Bllagoeviç.

Në renditjen pas raundit të pestë kryesojnë Franca dhe Azerbajxhani me nga 9 pikë dhe Bullgaria është e treta me 8 pikë.


Më shumë nga rubrika

Kristijan Nikollov

Paraqitje e suksesshme e Kristijan Nikollovit në kualifikueset për Parisin

Boksieri ynë Kristijan Nikollov filloi me fitore në kualifikimet olimpike në Busto Arsizio të Italisë. Në kategorinë deri në 80 kilogramë, kombëtarja e Bullgarisë fitoi me votën e gjyqtarëve 4:1 ndaj përfaqësuesit të Izraelit, Daniel Ilyushonok. Ky..

botuar më 24-03-05 11.39.PD

Motrat Stoevi do të luajnë në çerekfinalet në Mülheim

Stefani Stoeva dhe Gabriella Stoeva u kualifikuan në çerekfinalet e turneut të fortë të badmintonit të serisë "World Tour Super 300" në Mülheim (Gjermani). Gara, me një fond çmimesh prej 210 000 dollarësh, është gjithashtu një kualifikim për Lojërat..

botuar më 24-03-01 12.24.MD
Emma Nejkova

Emma Nejkova u bë kampione evropiane në skermë, pavarësisht një dëmtimi

18-vjeçarja Emma Nejkova fitoi medaljen e artë në skermë në Kampionatin Evropian të Skermës për të rinj dhe vajza në Napoli pak ditë më parë. Në garë morën pjesë 70 garuese nga 21 vende. Vajza tregoi për gazetën “Telegraf” se e ka fituar medaljen e..

botuar më 24-02-28 6.18.MD