Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një regjisor dhe producent bullgar në Los Anxhelos prezantoi filmin e tij në Akademinë Amerikane të Filmit

Foto: Konsullata e Përgjithëshme

Anëtarët e Akademisë së Filmit në SHBA panë filmin "Límite" të regjisorit bullgar Georgi Nikollas. Shfaqja u realizua në kuadër të fushatës për çmimet "Oskar", njoftoi në Facebook Konsullata e Përgjithshme e Bullgarisë në Los Anxhelos.I pranishëm në aktivitet ishte edhe konsulli i përgjithshëm i Bullgarisë në Los Anxhelos, Bojko Hristov, i cili i uroi suksese regjisorit dhe filmit të tij. Nikollas është gjithashtu autor i skenarit. Filmi “Límite” i regjisorit të talentuar Georgi Nikollas tregon një histori magjepsëse të frymëzuar nga ngjarje reale. Bashkëproducente është bashkëshortja e regjisorit, aktorja Elica Boneva. Muzika është e Penka KunevaMë shumë nga rubrika

Ekspozita multimediale për Sirak Skitnik e BNR-së po viziton Bratisllavën

Më 22 shkurt në Bratisllavë do të prezantohet ekspozita virtuale “Të pyesim Sirakun – 140 vjet nga lindja e Sirak Skitnik”. Ekspozita, një punë e profesorit të Akademisë Kombëtare të Arteve, Prof. Bojan Dobrev si dhe një ekip nga programi Hristo Botev,..

botuar më 24-02-22 7.20.PD

Margarita Stojkova fitoi çmimin e “Yllit në Ngritje” të Berlinales

Margarita Stojkova është ndër dhjetë yjet në ngritje të Berlinales. Ajo u nderua në festivalin prestigjioz të filmit evropian për rolin e saj në filmin e Jana Titova "Diada". Çmimi është nën programin “Shooting Stars” (Yje në ngritje) të organizatës..

botuar më 24-02-20 4.20.MD

Fëmijë bullgarë nga vende të ndryshme konkurrojnë në lexim në gjuhën bullgare

Një grup prindërish nga qyteti gjerman Koblenz janë arsyeja e themelimit të shkollës bullgare të së dielës "Bukvar" në qytet. Që nga viti 2021, tashmë është pjesë e listës së shkollave bullgare të së dielës jashtë vendit, të hartuar nga Ministria e..

botuar më 24-02-20 7.00.PD