Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nën spërkatjen e ujëvarës Gyrlek në Rodopet Lindore

Foto: YouTube / БНР - Radio Kërxhali

Në një zonë të bukur në Rodopet Lindore, hasim një mrekulli të vërtetë natyrore - ujëvarën Gyrlek. Pak njerëz e dinë për të, pasi ndodhet larg shtegut të rrahur turistik. Por kohët e fundit, gjithnjë e më shumë turistë po vijnë këtu për të komunikuar me natyrën dhe për të ndjerë fuqinë jetëdhënëse që rrjedh nga spërkatjet e ujit. Vjeshta, kur mali ka veshur rrobat e tij më të bukura, është stina e përkryer për një shëtitje në ujëvarën e fshehur në pyllin e tij.

BNR - Kërxhali publikoi në Facebook një video të shkurtër të këtij këndi përrallor. Shikoni atë:

Ujëvara quhet edhe Gylek, që përkthehet si "ulërimë e madhe". Ndodhet pranë fshatit piktoresk të malit Rodopa Daskallovo në komunën Çernooçene. Uji zbret nga jo shumë lart - rreth 10 m, por pamja është mbresëlënëse. Vendasit pohojnë se ujëvara nuk thahet kurrë, edhe në ditët më të nxehta të gushtit.

Përveç kësaj, Gyrlek është lehtësisht i aksesueshëm dhe i përshtatshëm për ekskursione nga familjet me fëmijë të vegjël. Mund të parkoni në rrugë, ku është shënuar një zgjerim i vogël, pas së cilës do të keni rreth një kilometër e gjysmë zbritje të lehtë. Gjatë kësaj kohe, do të mrekulloheni me pamjet e bukura natyrore dhe ujëvara do t'ju mirëpresë nga larg me këngën gurgulluese të ujërave të saj të kristaltë.

Në zonë ju rekomandojmë të vizitoni fshatin e gurtë Nenkovo me urën me litar, e cila është e vetmja lidhje e tij me qytetërimin. Në shkëmbinjtë e afërt do të gjeni gjurmë të kamareve misterioze trapezoidale të gdhendura mijëra vjet më parë nga një qytetërim i lashtë. Në përgjithësi, të gjitha Rodopet Lindore janë të mbushura me këto krijime të pashpjegueshme njerëzore. Shëtitjen drejt ujëvarës së Gylekut mund ta kombinoni me një vizitë në shpellën e famshme “Utrobata”, që ndodhet afër fshatit Nenkovo.

Lexoni më shumë:


Tekst: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip dhe publikoi: Svetllana Dimitrova

Foto: YouTube / BNR – Radio Kërxhali


Më shumë nga rubrika

Bullgaria pret turistë të rinj nga Hungaria

Bullgaria është ftuar si mysafir ekskluziv në ekspozitën ndërkombëtare të udhëtimit TRAVEL+ në Budapest. Kjo është ngjarja më e rëndësishme në Hungari me një fokus të drejtpërdrejtë turistik, duke paraqitur ofertat më të fundit dhe më interesante..

botuar më 24-02-22 1.25.MD
Bazilika Episkopale e Filipopolit

Shtuan 7 destinacione të reja mes 100 Objekteve Turistike Kombëtare

Bazilika Episkopale e Filipopolit dhe ndërtesa antike e vonë "Ejrene" në Plovdiv janë tani pjesë e 100 Objekteve Turistike Kombëtare në Bullgari. Kështu vendosi Këshilli Koordinues i Lëvizjes Kombëtare "Njih Bullgarinë - 100 Objekte Turistike..

botuar më 24-02-22 10.49.PD

Ekspozita retrospektive “Turizmi në Vitosha” tregon për lidhjen mes malit dhe njerëzve

Emrat e turistëve të parë që "pushtuan" Vitoshën, pajisjet e tyre dhe rrugët e ngjitjes - me këto dhe shumë eksponate të tjera interesante, ekspozita "Turizmi në Vitosha - nga hapat e parë deri sot" tërheq vëmendjen e kryeqytetasve. Ajo është e e hapur..

botuar më 24-02-11 8.15.PD