Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sistemi i tarifave tashmë zbulon shpejtësinë në rrugë, së shpejti do të ketë gjoba

Foto: BNR - Burgas

Nëpërmjet softuerit të ri, kamerat e sistemit kombëtar të tarifave tani zbulojnë edhe shpejtësinë e drejtuesve të automjeteve. Tejkalimi i shpejtësisë monitorohet në qendrën e kontrollit të BG TOL nga 295 kamera, tha për Televizionin Kombëtar Bullgar /BNT/ drejtori i BG TOL Georgi Temellkov. Sistemi është një nga më modernët në Evropë. Pritet që brenda 4 muajve të nisë gjobimi i shkelësve. Kjo do të ndodhë pas miratimit në Kuvend të një shtese në Ligjin për Qarkullimin Rrugor, për të cilën deputetët kanë dakordësi të plotë.

Më shumë nga rubrika

Ministria e Mbrojtjes do të monitorojë dezinformatat në internet

Ministria e Mbrojtjes ka krijuar një organ që do të monitorojë dezinformatat në internet dhe media. Sipas rregullores së re për veprimtarinë e Qendrës së Informacionit pranë departamentit, shpallur në Fletoren Zyrtare, struktura do të monitorojë..

botuar më 24-03-01 11.41.PD
Bojko Borisov

Marrëveshja e koalicionit e GERB do të përmbajë një pjesë të madhe të kushteve të PP-DB

Lideri i GERB-it, Bojko Borisov, tha se marrëveshja e koalicionit, të cilën partia po e përgatit, tashmë është hartuar. Sipas Borisov, një pjesë thelbësore e memorandumit të propozuar nga "Po e vazhdojmë ndryshimin – Bullgaria Demokratike" (PP-DB)..

botuar më 24-03-01 11.02.PD

Parashikimi i motit për 1 marsin 2024

Të premten temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 5 dhe 10°. në Sofje 6°. Në shumë rajone të Bullgarisë Perëndimore dhe Qendrore do të ketë reshje shiu, në malet mbi 1800 metra borë. Në shumicën e zonave reshjet do të jenë të..

botuar më 24-02-29 7.30.MD