Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 29 nëntorin

Do të mbajë mot i vranët, i butë për stinën me reshje shiu në jug dhe në male

Foto: BTA

Temperaturat minimale të mërkurën do të lëvizin ndërmjet 0 dhe 5°, në Sofje - 0°. Gjatë ditës do të ketë vranësira të konsiderueshme. Në jug do të ketë reshje shiu, në male - reshje shiu dhe bore. Deri në mbrëmje reshjet e shiut do të pushojnë kudo. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 5 deri në 10°, në jug 12-13°, në kryeqytet - deri në 5°.

Përgjatë Detit të Zi do të ketë vranësira të ndryshueshme me reshje të dobëta në jug. Temperaturat e ajrit do të jenë nga 9 deri në 13°. Uji i detit është 9-10°. Eksitimi i detit do të jetë 2-4 ballë.

Në zonat malore do të mbajë mot i vranët me erë mesatare deri të fortë. Do të bjerë shi dhe borë nën 1800 metra mbi nivelin e detit, mbi këtë kufi do të bjerë borë. Temperatura në 1200 m mbi nivelin e detit do të jetë deri në 3°, në 2000 m deri në minus 3°.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 28 shkurtin

Të enjten temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 2 dhe 7°, në Sofje - 4°. Gjatë ditës do të fryjë erë e lehtë deri mesatare. Vranësirat do të rriten në mbrëmje nga jugperëndimi dhe në Bullgarinë Perëndimore do të ketë reshje të..

botuar më 24-02-28 7.25.MD
Todor Tagarev

Është prestigjioze t’i jepet ndihma Ukrainës, sipas ministrit të mbrojtjes

Ministri i mbrojtjes Todor Tagarev u dëgjua në parlament nga komisioni i mbrojtjes në lidhje me ndihmën ushtarake për Ukrainën. Në sfondin e kërkesave për dorëheqjen e tij nga GERB dhe DPS, ministri u tha gazetarëve se nuk ka ndërmend të japë..

botuar më 24-02-28 5.12.MD
Godina e Ministrisë së Mbrojtjes

Ministri i Mbrojtjes tha se Bullgaria do të rrisë ndihmën për Ukrainën

Ne kategorikisht nuk do të dërgojmë trupa në Ukrainë dhe kjo çështje nuk është në diskutim. Kabineti ynë ka ofruar ndihmë për Ukrainën për 47 milionë euro, tha për bTV ministri i mbrojtjes Todor Tagarev. Do të ketë ndihmë të re dhe ajo do të jetë..

botuar më 24-02-28 9.42.PD