Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

"Sofia Quartet" zbulon magjinë e muzikës klasike për fëmijë

Foto: FB / Sofia Quartet

Kuarteti më i vjetër i harqeve të Filarmonisë së Sofjes - "Sofia Quartet" - sërish i drejtohet audiencëssë fëmijëve. Këtë herë me dëshirën për t'i prezantuar me kompozitorët emblematikë të shekullit të 20-të.

Në kuadër të projektit "Koncerte me kod veshjeje për fëmijë: Dixhital", të vegjlit do të mësojnë më shumë për jetën e personaliteteve si Dmitri Shostakovich, Maurice Ravel, Claude Debussy, Sergei Prokofiev dhe Igor Stravinsky. Në videot e mëparshme, muzikantët flasin për jetën dhe veprën e Johannes Brahms, Joseph Haydn, Alexander Borodin, Pyotr Ilyich Tchaikovsky, Robert Schumann, Antonin Dvořák.

Nëpërmjet këtij projekti, i cili realizohet me mbështetjen e programit "Kulturë" të Bashkisë së kryeqyteit, muzikantët kontribuojnë në edukimin e hershëm muzikor në Bullgari.

Projekti fillon në vitin 2018 në formën e eventeve të hapura me akses falas për fëmijët dhe prindërit. Nga viti 2021, “Koncertet me kod veshjeje” zhvillohen online.


Foto: FB/Sofia Quartet

Përktheu në shqip dhe publikoi: Kostandina Bello

Më shumë nga rubrika

Këngët e Kiçka Savovës “marrin jetë” në një turne virtual kombëtar

Më 22 shkurt shënohet 90-vjetori i lindjes së Kiçka Savovës – një prej këngëtareve më të rëndësishme të krahinës folklorike trake. Të gjithë ata që e njohën gjatë jetës së saj mbajnë në zemrat e tyre kujtimin e një personi të talentuar, vërtet të mirë..

botuar më 24-02-22 8.45.PD

"Dashuria ime e vështirë" - debutimi solo i Janica Kënevës

Janica Kënevën e njohim nga pjesëmarrja e saj e suksesshme në spektaklin “Zëri i Bullgarisë” në vitin 2023, ku arriti deri në gjysmëfinale. Ajo ka lindur në vitin 1990 në një familje muzikantësh, të cilët e futën atë në botën e muzikës që në moshë..

botuar më 24-02-21 7.25.PD

"Ura mes brezave" me hitet e preferuara bullgare në Studion e Parë të BNR

Big Band-i i Radios Kombëtare Bullgare do të na ofrojë programin “Ura mes brezave” në koncertin me të njëjtin emër më 22 shkurt. Më pas në Studion e Parë të Radios do të interpretohen disa nga hitet e estradës vendase nga këngëtarë të rinj. Mbi 20..

botuar më 24-02-20 8.40.PD