Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Fillon Panairi Jubilar Ndërkombëtar i Librit në Sofje

Foto: BTA

“Ne krijojmë histori. Ne po krijojmë një histori”, është motoja e Panairit të 50-të Ndërkombëtar të Librit në Sofje, i cili do të mbahet nga data 5 deri më 10 dhjetor në Pallatin Kombëtar të Kulturës. Në forumin e organizuar nga Shoqata “Libri Bullgar”, do të prezantohen rreth 170 shtëpi botuese me mbi 100 mijë tituj për fëmijë dhe të rritur.

Përveç njohjes me gjërat më interesante në tregun bullgar të librit, vizitorët do të takojnë autorë, ilustrues dhe përkthyes nga e gjithë bota. Në kuadër të panairit do të mbahet edhe një tryezë e rrumbullakët kushtuar shkrim-leximit dhe leximit, në të cilën janë të ftuar përfaqësues të institucioneve, shtëpive botuese dhe organizatave që e njohin kauzën si të tyren.


Së fundi, Shoqata "Libri Bullgar" do të prezantojë çmimet vjetore të botimit të librit "Luani i Artë".

Foto: BTA, BGNES-arkiv

Më shumë nga rubrika

Ekspozita multimediale për Sirak Skitnik e BNR-së po viziton Bratisllavën

Më 22 shkurt në Bratisllavë do të prezantohet ekspozita virtuale “Të pyesim Sirakun – 140 vjet nga lindja e Sirak Skitnik”. Ekspozita, një punë e profesorit të Akademisë Kombëtare të Arteve, Prof. Bojan Dobrev si dhe një ekip nga programi Hristo Botev,..

botuar më 24-02-22 7.20.PD

Margarita Stojkova fitoi çmimin e “Yllit në Ngritje” të Berlinales

Margarita Stojkova është ndër dhjetë yjet në ngritje të Berlinales. Ajo u nderua në festivalin prestigjioz të filmit evropian për rolin e saj në filmin e Jana Titova "Diada". Çmimi është nën programin “Shooting Stars” (Yje në ngritje) të organizatës..

botuar më 24-02-20 4.20.MD

Fëmijë bullgarë nga vende të ndryshme konkurrojnë në lexim në gjuhën bullgare

Një grup prindërish nga qyteti gjerman Koblenz janë arsyeja e themelimit të shkollës bullgare të së dielës "Bukvar" në qytet. Që nga viti 2021, tashmë është pjesë e listës së shkollave bullgare të së dielës jashtë vendit, të hartuar nga Ministria e..

botuar më 24-02-20 7.00.PD