Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 6 dhjetorin

Në ditën e Shën Nikollës do të jetë e vranët dhe me shi

Foto: BGNES

Të mërkurën temperaturat minimale do të jenë nga minus 1 deri në 4°, pak më të ulëta do të jenë në veriperëndim, në Sofje - deri në 2°. Gjatë ditës moti do të jetë me vranësira dhe me reshje shiu. Në Bullgarinë Veriperëndimore dhe në zonat malore do të bjerë borë. Reshjet do të jenë më të konsiderueshme në gjysmën lindore të vendit, ku do të vijojë të bjerë shi edhe të enjten. Temperaturat maksimale do të jenë nga 2 deri në 4° në veriperëndim dhe 6-8° në lindje, deri në 5° në kryeqytet.

Do të mbajë mot me vranësira dhe reshje shiu përgjatë Detit të Zi me erë mesatare verilindore. Temperaturat e ajrit do të lëvizin deri në 9-11°. Uji i detit është 10°. Eksitimi i detit do të jetë 3-4 ballë.

Në male do të mbajë mot me vranësira dhe mjegull. Do të bjerë shi, mbi 1000 m mbi nivelin e detit – reshjet do të jenë me borë. Temperatura në 1200 m mbi nivelin e detit do të jetë deri në 3°, në 2000 m deri në minus 2°.

Ditën e enjte moti do të mbetet me vranësira. Për shkak të uljes së temperaturave në zonat e larta dhe në Bullgarinë Perëndimore reshjet e shiut do të kalojnë në borë.

Më shumë nga rubrika

Rreth gjysma e bullgarëve nuk presin që lufta në Ukrainë të përfundojë së shpejti

Dy vjet pas fillimit të luftës në Ukrainë, 30.7% e bashkatdhetarëve tanë presin që lufta të përfundojë deri në fund të vitit dhe 49.9% nuk ​​presin që ajo të përfundojë. Këtë e tregojnë të dhënat e një sondazhi të “Gallup International” për..

botuar më 24-02-24 12.35.MD

Ngjyrat e flamurit të Ukrainës do të ndriçojnë ndërtesën e Këshillit të Ministrave

Më 24 shkurt, nga ora 18:00 deri në orën 24:00, me rastin e dyvjetorit të luftës së Rusisë kundër Ukrainës dhe dhjetëvjetorit të aneksimit të Gadishullit të Krimesë, ndërtesa e Këshillit të Ministrave do të ndriçohet me ngjyrë blu dhe të verdhë -..

botuar më 24-02-24 6.05.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 4 dhe 9°, në Sofje dhe në lugina 3°. Para mesditës do të mbajë mot me diell mbi Bullgarinë Perëndimore, por vranësirat nga perëndimi do të rriten deri në të konsiderueshme,..

botuar më 24-02-23 6.15.MD