Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Hristofor Radanov feston 80-vjetorin e lindjes me një koncert të madh folklorik në Studion e Parë të BNR-së.

Hristofor Radanov
Foto: Bulfoto-arkiv

"Hristofor Radanov - vetëm 80 vjeç" - kështu titullohet koncerti i Orkestrës për Muzikë Popullore të Radios Kombëtare Bullgare, me të cilin dirigjenti dhe kompozitori i njohur do të festojë përvjetorin e tij.

Na pret një ngjarje e jashtëzakonshme festive, pasi muzika e dirigjentit shumëvjeçar të orkestrës ka një tingull festiv. Më 7 dhjetor, në studion e parë të BNR-së, me dirigjent Dimitër Hristov, do të dëgjojmë edhe këngëtarët Gergana Dimitrova, Sorina Bogomilova, Ljubomir Petov, për të cilët Hristofor Radanov ka krijuar ndër vite aranzhime, si dhe solistët e Orkestrës për Muzikë Popullore Kostadin Gençev (fyell) dhe Petjo Kostadinov (gajde). Të ftuar specialë në këtë aktivitet janë këngëtarë dhe instrumentistë të rinj të cilët do të performojnë aranzhime për ansambël vokal dhe pjesë origjinale për orkestër. 


Më shumë nga rubrika

Drejtimet në albumin debutues të autores së talentuar Kalina Andreeva

Kalina Andreeva është pak më shumë se 20 vjeç, por tashmë është e njohur si kontrabasiste e talentuar, këngëtare dhe autore muzike. Ajo krijoi kompozimin e saj të parë në moshën 4-5 vjeç duke shpikur një melodi, të cilën babai i saj e harmonizoi..

botuar më 24-02-23 8.35.PD

Këngët e Kiçka Savovës “marrin jetë” në një turne virtual kombëtar

Më 22 shkurt shënohet 90-vjetori i lindjes së Kiçka Savovës – një prej këngëtareve më të rëndësishme të krahinës folklorike trake. Të gjithë ata që e njohën gjatë jetës së saj mbajnë në zemrat e tyre kujtimin e një personi të talentuar, vërtet të mirë..

botuar më 24-02-22 8.45.PD

"Dashuria ime e vështirë" - debutimi solo i Janica Kënevës

Janica Kënevën e njohim nga pjesëmarrja e saj e suksesshme në spektaklin “Zëri i Bullgarisë” në vitin 2023, ku arriti deri në gjysmëfinale. Ajo ka lindur në vitin 1990 në një familje muzikantësh, të cilët e futën atë në botën e muzikës që në moshë..

botuar më 24-02-21 7.25.PD