Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Do të investohen 500 milionë euro për trajnimin digjital të 660 mijë bullgarëve

Foto: Pixabay

Aftësitë digjitale të bullgarëve janë në nivel të ulët dhe mbeten prapa në digjitalizim. Sipas këtij treguesi jemi në vendin e parafundit në BE. Por në 10 vitet e ardhshme, 90% e vendeve të punës në vend do të kërkojnë të paktën një njohuri mesatare të këtyre teknologjive. Aktualisht vetëm 7% e ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme ofrojnë trajnime. Të dhënat u prezantuan nga ministrja e punës Ivanka Shallapatova në një konferencë për tranzicionin digjital. Për të kapur hapin, planifikohet të fillojë trajnime në shkallë të gjerë me para sipas Planit të Rimëkëmbjes. Deri në vitin 2027, do të investohen mbi 500 milionë euro për të përmirësuar aftësitë digjitale të të paktën 660 000 njerëzve, tha Shallapatova. Planifikohet gjithashtu në vend të hapen  760 klube digjitale falas për të moshuarit dhe të papunët, bëri të ditur ministrja.


Më shumë nga rubrika

Frontex mbështet kategorikisht anëtarësimin e plotë të Bullgarisë në Shengen

Drejtori ekzekutiv i Agjencisë së Rojës Kufitare dhe Bregdetare të BE-së (Frontex) Hans Lejtens mbështeti kategorikisht anëtarësimin e Bullgarisë në Shengen dhe në rrugë tokësore, njofton BTA. Në takimin në Sofje me ministrin e punëve të brendshme,..

botuar më 24-02-29 10.08.PD

Bullgaria iu bashkua deklaratës nga Tirana për ndihmën ndaj Ukrainës

Në samitin Ukrainë-Evropa Juglindore në Tiranë, u miratua një deklaratë që i bën thirrje komunitetit ndërkombëtar të rrisë mbështetjen për Ukrainën. Deklaratës iu bashkuan kryeministri Nikollaj Denkov, presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, presidentja..

botuar më 24-02-29 9.41.PD

Parashikimi i motit për 28 shkurtin

Të enjten temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 2 dhe 7°, në Sofje - 4°. Gjatë ditës do të fryjë erë e lehtë deri mesatare. Vranësirat do të rriten në mbrëmje nga jugperëndimi dhe në Bullgarinë Perëndimore do të ketë reshje të..

botuar më 24-02-28 7.25.MD