Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ukraina nuk heq dorë për të blerë pajisjet për Centralin Atomik Elektrik “Belene”

Rumen Radev
Foto: BGNES

Ukraina nuk heq dorë për të blerë pajisjet e destinuara për termocentralin e dytë bullgar - "Belene" dhe është e gatshme të paguajë çmimin që ne kërkojmë. Kështu tha ministri i energjetikës Rumen Radev gjatë inspektimit të ndërtimit të lidhjes së gazit me Serbinë. Sipas tij, çmimi do të jetë më shumë se 1.2 miliardë leva (rreth 600 milionë euro) të përcaktuara nga Kuvendi Popullor. Fondet e marra do të drejtohen për ndërtimin e njësive №7 dhe №8 të Centralit Atomik ElektrikKozlloduj” me teknologjinë AP 1000 të Westinghouse. Ndërtimi i dy njësive të reja do të jetë fitimprurës për Bullgarinë, u shpreh kategorik Radev, pa specifikuar çmimin.

Fillimisht, vendi ynë donte të mbante një pjesë të pajisjeve për nevojat e dy njësive operative të Centralit Atomik ElektrikKozlloduj”- 5 dhe 6, me reaktorë rusë VVER.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 23 shkurtin

Të premten temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 0 dhe 5°, në Sofje - 2°. Gjatë ditës do të ketë vranësira të shpërndara në shumë vende deri me diell. Më shumë vranësira do të ketë në rajonet ekstreme jugore, por vetëm..

botuar më 24-02-22 6.30.MD

Presidenti francez Emmanuel Macron falënderoi kryeministrin bullgar Nikollaj Denkov

“I dashur Nikollai, faleminderit që erdhët në Paris dhe se e filluat këtë luftë të guximshme për reforma dhe politikë pro-evropiane për Bullgarinë dhe për Evropën”, shkroi presidenti francez Emmanuel Macron në bullgarisht në faqen e tij në..

botuar më 24-02-22 6.14.MD
Nikollaj Denkov

Kryeministri Nikollaj Denkov bëri thirrje për dialog pas përplasjes me partnerët nga jo-koalicioni

Me rastin e mosmarrëveshjeve për memorandumin e qeverisjes të propozuar nga “Po e vazhdojmë ndryshimin – Bullgaria Demokratike” (PP-DB) dhe refuzimin e GERB-SDS për nënshkrimin e tij, kryeministri Nikollaj Denkov theksoi se “është normale që palët..

botuar më 24-02-22 5.47.MD