Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Antoaneta Stefanova është vice-kampionja e Evropës në shah të përshpejtuar

Antoaneta Stefanova

Në Monte Karlo, Antoaneta Stefanova fitoi një medalje argjendi në Kampionatin Evropian të shahut të shpejtë për femra. Bullgarja e mbylli garën e 11 raundeve me 8.5 pikë, me 6 fitore, 5 barazime dhe asnjë humbje. Stefanova ishte vetëm gjysmë pikë prapa kampiones Alexandra Kosteniuk, një ruse që luan për Zvicrën. Ndeshja mes dy ish-kampioneve të botës në raundin e 9-të vendosi fatin e vendit të parë. Medalja e bronztë i takoi gjermanes Elizabeth Paehtz.

Një renditje të mirë arritën edhe bullgaret e tjera në Kampionatin Evropian. Nurgyul Salimova është e shtata me 8 pikë. Bellosllava Krësteva është në vendin e 21-të me 7 pikë. Viktoria Radeva, me 5.5 pikë, është në pozitën e 55-të në mesin e 116 shahisteve pjesëmarrëse.

Viktoria Tomova

Viktorija Tomova u kualifikua në raundin e dytë të turneut me bar në Bad Homburg

Viktoria Tomova filloi me fitore pjesëmarrjen e saj në turneun e tenisit në bar në Bad Homburg të Gjermanisë, me një fond shpërblyes prej më shumë se 802 mijëeuro. Bullgarja, e cila kaloi kualifikimet, fitoi me 6:1, 6:3 ndaj përfaqësueses së..

botuar më 24-06-24 9.23.PD

Vozitësi i oqeanit Stefan Ivanov synon të kalojë Oqeanin e Veriut me një varkë me rrema

Vozitësi i njohur bullgar i oqeanit Stefan Ivanov po shkon në një shëtitje me varkë me vozitje nëpër Oqeanin Arktik, njoftoi BTA. Në vitin 2023, ai mori pjesë në një tjetër ekspeditë që vendosi 8 rekorde botërore Guinness në Oqeanin Jugor, pasi..

botuar më 24-06-20 10.07.PD

Viktoria Tomova arriti një renditje rekord në karrierën e saj në tenis

Tenistja më e mirë bullgare, Viktoria Tomova , arriti një renditje rekord në karrierën e saj. Në renditjen e përditësuar të WTA, ajo u ngjit në vendin e 63-të me gjithsej 1035 pikë. Deri më tani, renditja më e mirë e Tomovës ishte pozita e 64-të..