Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 23 shkurtin

Fundjava vjen me mot të ngrohtë dhe vranësira të shpërndara

Foto: BTA

Të premten temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 0 dhe 5°, në Sofje - 2°. Gjatë ditës do të ketë vranësira të shpërndara në shumë vende deri me diell. Më shumë vranësira do të ketë në rajonet ekstreme jugore, por vetëm vende-vende pas mesditës do të ketë reshje shiu. Do të fryjë erë e fortë nga drejtimi lindor. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 14 dhe 19°, në kryeqytet - 16°.

Në Detin e Zi vranësirat do të çahen deri në diell. Në jug do të bjerë shi. Temperaturat e ajrit do të lëvizin deri në 11-16°. Temperatura e ujit të detit është 7-8°. Eksitimi i detit do të jetë 2 ballë.

Mbi malet do të ketë vranësira të shpërndara, mbi masivet jugore do të jetë më e ndjeshme dhe në vende të izoluara do të ketë reshje shiu. Vranësirat do të shtohen pas mesditës nga perëndimi. Temperatura në 1200 m mbi nivelin e detit do të jetë deri në 8°, në 2000 m - minus 1°.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Hristo Prodanov

40 vjet nga ngjitja e parë bullgare në Everest

Sivjet shënohet 40 vjetori i ekspeditës së parë bullgare për t'u ngjitur në majën më të lartë të planetit - Everest. Më 20 prill 1984, majën e ngjiti pa maskë oksigjeni 41-vjeçari Hristo Prodanov në shpatin më të vështirë perëndimor. Ai arriti..

botuar më 24-04-20 6.25.PD

Pjesëmarrës nga 20 vende në Sofia Karate Open 2024 për Kupën e Presidentit

Presidenti Rumen Radev do të hapë turneun ndërkombëtar Sofia Karate Open 2024 – Kupa e Presidentit të shtunën, më 20 prill. Ngjarja sportive mbahet për herë të 11-të. Këtë vit, më shumë se 1500 pjesëmarrës nga 20 vende do të marrin pjesë në të. Turneu..

botuar më 24-04-20 5.20.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Gjatë 24 orëve të ardhshme do të mbajë mot i vranët me reshje shiu në pjesën lindore të vendit. Vende-vende reshjet do të jenë intensive dhe të konsiderueshme në sasi. Në gjysmën perëndimore vranësitë do të çahen dhe do të zvogëlohen, gjatë ditës do..

botuar më 24-04-19 7.35.MD