Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Ngadalëso” ... sot është Dita e Shpejtësisë së Ngadaltë

Foto: YouTube

Sot po festojmë një ngjarje kurioze - Ditën Ndërkombëtare të Shpejtësisë së Ngadaltë, e njohur edhe si Festa e Qetësisë. Lëvizja sociale e quajtur Slow Life (Jeta e Ngadaltë) lindi në vitin 1986. Sot, në më shumë se 90 qytete në shtete të ndryshme, organizohen ngjarje argëtuese, të shumta dhe të ndryshme, duke theksuar nevojën për të ngadalësuar ritmin e mënyrës sonë të jetesës, e cila është gjithnjë e më e shpejtë.

Nga këngët bullgare që na bëjnë thirrje për të ngadalësuar ritmin dhe për të jetuar me shije për detajet, zgjodhëm "Ngadalëso" – një interpretim shumë të njohur të Stefan Vëlldobrevit dhe të “Të dyshuarve të zakonshëm” nga albumi "10½". Prej tetë vitesh, teksti dhe muzika e Stefan Vëlldobrevit, të aranzhuara nga muzikantët e mrekullueshëm që e quajtën veten "Të dyshuarit e zakonshëm", na ftojnë të ndjekim kohën... por më ngadalë...

Përgatiti në shqip dhe publikoi: Vesella Mançeva


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

“Dashuria” - një këngë e re e grupit “Fandango”

Grupi “Fandango” prezanton​​ këngën “Dashuri” nga albumi i fundit "Si zogjtë". Kjo është një nga këngët e fundit të regjistruara për të. Autori i muzikës dhe i tekstit është solisti vokal i formacionit - Hristo Stefanov, aranzhimi është i gjithë..

botuar më 24-04-19 11.47.PD

“Unë dhe ti" – dueti Mania

Dueti “Mania” ka një këngë të re, këtë herë në bashkëpunim me Dian Savov - DJ Dian Solo. Daniella Petkova dhe Julija Dimitrova janë dy motra që janë rritur në një familje muzikantësh. Që në moshë të re ato u nisën në rrugën e muzikës, ku..

botuar më 24-04-17 8.30.PD

Kitaristi Angell Demirev prezanton muzikë origjinale në një koncert

Angell Demirev është një kitarist, muzika e të cilit thur motive etnike jo vetëm nga Bullgaria dhe Ballkani, por nga vende dhe kultura shumë më të largëta. Sipas tij, bëhet fjalë për kërkime shpirtërore dhe për komunikim me instrumentin. Edhe pse..

botuar më 24-04-16 11.35.PD