Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Fëmijët thurin verore në muzeun më të ri në Kazanllëk "Ahinora"

Foto: BTA

Gjatë fundjavës, të vegjlit nga qyteti i Kazanllëk mund të marrin pjesë në punëtorinë e Veroreve (Martenici), të organizuar nga muzeu më i ri në Kazanllëk "Ahinora", i cili është degë e Galerisë së Arteve të qytetit. Mikpritësit ftojnë të gjithë fëmijët nga 5 deri në 12 vjeç dhe shpjegojnë pse muzeu quhet "Ahinora": "Jemi të sigurt që shumë nga fëmijët në Kazanllëk e dinë se kush është artisti Ivan Milev, jo vetëm sepse ai ka lindur në këtë, por edhe sepse ai ka pikturuar disa nga më pikturat më misterioze, të cilat i ka quajtur “Ahinora”, thonë organizatorët. Dhe ata shpjegojnë:
Ivan Milev, „Ahinora“, 1925
"Ahinora ishte gruaja e Han Asparuhut (i cili themeloi Bullgarinë në 681 p.e.s.) dhe sipas një prej legjendave ajo bëri veroren e parë. Kjo ndodhi kur Asparuh kaloi Danubin shumë shekuj më parë dhe Ahinora humbi kontaktet me të. Pasi priti shumë kohë për lajm nga ai, më në fund ajo lidhi një fije të përdredhur të bardhë dhe të kuqe në këmbën e një dallëndyshe dhe e la të fluturonte për të çuar një mesazh shëndeti dhe dashurie për të dashurin" - tregon muzeu një nga legjendat për amuletin pranveror që ne vendosim më 1 mars.
Foto: BTA

Përpiloi: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip dhe publikoi: Kostandina BelloПоследвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Edhe plastika e dekompozuar helmon tokën dhe depërton në organizmat e gjallë

“Planeti kundër plastmasës” është tema e Ditës së Tokës, të cilën e festojmë më 22 Prill. “Iniciativa për t'i dhënë fund plastikës” po koordinon aktivitetet globale për festën. Me këtë rast, para BNR-së, Ejdën Sharën, drejtor i organizatës “Dita e..

botuar më 24-04-22 1.36.MD

Festa hebraike Pesah fillon më 22 prill

Pas perëndimit të diellit (ora 17) më 22 prill, fillon Pesah - një nga tre festat më të mëdha për hebrenjtë. Si datë dhe ditë, festa është e ndryshueshme dhe ndodh pas ditës së 14-të të muajit pranveror të Nisanit, duke filluar pas ekuinoksit..

botuar më 24-04-22 8.49.PD

"Kapakë për të ardhmen" me një promovim pranveror për blerjen e pajisjeve për repartet e fëmijëve dhe neonatologjisë

Nisma për mbledhjen e kapakëve prej plastmase e njohur si "Kapakë për të ardhmen" vazhdon të gjenerojë energji pozitive. Prej disa vitesh ajo ka treguar se si një produkt i mbeturinave si kapakët e shisheve plastike mund të bëhet simbol i së..

botuar më 24-04-21 6.30.PD