Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministri i Mbrojtjes tha se Bullgaria do të rrisë ndihmën për Ukrainën

Godina e Ministrisë së Mbrojtjes
Foto: BTA

Ne kategorikisht nuk do të dërgojmë trupa në Ukrainë dhe kjo çështje nuk është në diskutim. Kabineti ynë ka ofruar ndihmë për Ukrainën për 47 milionë euro, tha për bTV ministri i mbrojtjes Todor Tagarev. Do të ketë ndihmë të re dhe ajo do të jetë shumë herë më e madhe se ajo e mëparshme. Tagarev e përfaqësoi Bullgarinë në konferencën evropiane për Ukrainën në Pallatin Elysee.

“Ka vende që janë të gatshme të diskutojnë propozimin e presidentit francez Macron, por nuk bëhet fjalë për dërgimin e ushtarëve në front, por për detyra specifike”, shpjegoi Tagarev dhe përsëriti se Bullgaria nuk do të dërgojë njerëz. I pyetur se çfarë angazhimesh ka mbështetur Bullgaria në takimin në Pallatin Elysee, Tagarev kujtoi se Sofja ka shprehur synimin e saj për t'u përfshirë në mbështetjen e industrisë së mbrojtjes ukrainase.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Dita e Magjepsjes së Bimëve në Fakultetin e Biologjisë së Universitetit të Sofjes

Dita Ndërkombëtare e Magjepsjes së Bimëve mbahet më 17 maj në sallën e ekspozitave të Fakultetit të Biologjisë të Universitetit të Sofjes “Shën Kliment Ohridski”. Nëpërmjet bisedave dhe demonstrimeve, studentët, pedagogët dhe studiuesit do të..

botuar më 24-05-17 6.10.PD

Parashikimi i motit për 17 majin 2024

Gjatë natës do të mbizotërojë mot i vranët, me reshje të dobëta shiu. Temperaturat minimale do të jenë ndërmjet 6° dhe 11°, në Sofje rreth 8°. Të premten do të ketë reshje shiu në zona të izoluara. Pasdite vranësitë në shumë rajone do të..

botuar më 24-05-16 7.20.MD

Kabineti teknik u shpall për ndërtimin e përshpejtuar të objekteve të reja bërthamore dhe Korridorit Vertikal të Gazit

Grupet e punës ndërdikasteriale do të punojnë për të përshpejtuar zbatimin e projekteve për ndërtimin e kapaciteteve të reja bërthamore në sheshin e Centralit Atomik Elektrik “Kozlloduj” dhe të Korridorit Vertikal të Gazit, njoftoi qendra e shtypit e..

botuar më 24-05-16 5.33.MD