Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti: Nuk mund të marrim vendime që përshkallëzojnë konfliktin në Ukrainë

Rumen Radev
Foto: BTA

Kreu i shtetit bullgar Rumen Radev mori pjesë në edicionin e tretë të forumit diplomatik në Antalia me ftesë të presidentit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan. Tema e ngjarjes ndërkombëtare është promovimi i diplomacisë si mjet për tejkalimin e krizave."Përshkallëzimi i luftës në Ukrainë po rritet. Kjo duhet të na shqetësojë dhe duhet të kuptojmë se në asnjë rrethanë nuk mund të marrim vendime që mund të çojnë në zgjerimin e këtij konflikti si territorialisht ashtu edhe si armë të reja", theksoi Radev.Ai theksoi se dëshiron të shohë më shumë nga ministri i mbrojtjes Todor Tagarev. “Dua të shoh një ministër të mbrojtjes që do të ketë prioritet sigurinë e vendit tonë, por kohët e fundit kemi vënë re kritere të çuditshme për vlerësimin e ministrave.Për shembull, një lider nga koalicioni qeverisës /Kirill Petkov nga “Po e vazhdojnë ndryshimin”/ u shpreh se ministri Tagarev duhet të qëndrojë sepse ai pëlqehej shumë në Ukrainë. Le ta pyesin se çfarë po bën ai për sigurinë e Bullgarisë”, theksoi Radev.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 16 majin 2024

Gjatë 24 orëve në vijim do të mbajë mot kryesisht i vranët. Vende-vende në gjysmën perëndimore të vendit do të ketë reshje shiu. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare juglindore. Temperaturat minimale do të jenë ndërmjet 6° dhe 11°, në Sofje - rreth..

botuar më 24-05-15 7.35.MD
Atanas Zaprjanov

Ndihma për Ukrainën po realizohet sipas planit, sipas ministrit ushtarak

Ndihma për Ukrainën po realizohet sipas planit. Këtë e bëri të ditur në Pazarxhik ministri në detyrë i mbrojtjes, Atanas Zaprjanov. “Deri më tani u dërguan pakot e votuara nga qeveria. Paketa e fundit, e cila u votua rreth 2 javë më parë, tani po..

botuar më 24-05-15 6.24.MD

Bullgaria të reklamohet si një vend me tradita shekullore në prodhimin e verës kërkojnë vreshtarët

Vreshtat në Bullgari janë në rënie drastike. Këtë e lajmëroi në BNR-në Atanas Vasilev - Kryetar i Bordit të Shoqatës Kombëtare të Vreshtarëve Bullgarë. “Ne ishim të katërt në botë me 1.8 milionë dynym vreshta në vitet 90-të të shekullit të kaluar, por..

botuar më 24-05-15 2.19.MD