Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Gratë në vendin tonë marrin gati 13% paga më të ulëta

Foto: knsb-bg.org

Gratë në vendin tonë marrin mesatarisht 12,6% paga më të ulëta se burrat, por në një sërë aktivitetesh ekonomike diferenca në shpërblim është shumë më e madhe, sipas të dhënave të Institutit të Kërkimeve Sociale dhe Sindikale pranë Konfederatës së Sindikatave të Pavarura. Për shembull, në fushën “Financa dhe Sigurime”, të ardhurat e femrave janë 30% më të ulëta se ato të meshkujve”, tha Violeta Ivanova, zëvendësdrejtoreshë e institutit.

Mbi 40% prej femrave nga mosha 25 deri në 34 vjeç kanë arsim të lartë, ndërsa për meshkujt e së njëjtës grupmoshë ky tregues është 28%.

Politika në vendin tonë vazhdon të perceptohet si një aktivitet kryesisht mashkullor dhe vetëm çdo i katërti deputet në parlamentin aktual është grua. Gratë kryetare bashkish janë 13%, dhe këshilltaret bashkiake - më pak se 30%.

Shumica e grave punojnë në tregti, prodhim, shëndetësi dhe arsim.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Godina e BNB

Banka Kombëtare Bullgare kujtoi pse nuk duhet të mbinxehet tregu me hipotekat e pasurive të paluajtshme

Banka Kombëtare Bullgare (BNB) publikoi "Rishikimin e masave të vendosura për rreziqet me të cilat përballet sistemi bankar", nga kreditë e siguruara me hipotekë për banesat dhe pasuritë e paluajtshme. “Shqetësime të tilla kanë arsye serioze duke..

botuar më 24-05-27 12.18.MD

Standard&Poor's konfirmoi vlerësimin e Bullgarisë dhe perspektivën pozitive

Agjencia ndërkombëtare e vlerësimit Standard&Poor's (S&P Global Ratings) konfirmoi vlerësimin afatgjatë dhe afatshkurtër të kreditit të Bullgarisë në monedhë të huaj dhe vendase 'BBB/A-2'. Perspektiva për vlerësimin mbetet pozitive...

botuar më 24-05-26 7.10.PD

Sindikatat kërkojnë rritjen e pagës minimale me 15.7%

Paga minimale nga viti 2025 duhet të jetë 1080 leva (542 euro), tha Ljubosllav Kostov, kryeekonomist i Konfederatës së Sindikatave të Pavarura në Bullgari. Ai mori pjesë në konferencën "Direktiva evropiane për pagën minimale: mundësitë për sindikatat..

botuar më 24-05-22 12.20.MD