Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Stiljana Nikollova fitoi medaljen e artë në Grand Prix në Marbella

Stiljana Nikollova

Stilijana Nikollova fitoi medaljen e artë në garën e gjithanshme në turneun e gjimnastikës ritmike të Grand Prix në qytetin spanjoll Marbella. Vendin e dytë e fitoi Tahmina Ikromova nga Uzbekistani, ndërsa vendin e tretë kampionia e botës Darja Varfolomeev nga Gjermania.

Gjimnastja tjetër bullgare, Eva Brezalieva, e nisi shkëlqyeshëm garën, por në kombinimin e fundit me fjongo bëri gabime të rënda, që i dhanë vendin e shtatë.

Futbollisti më i suksesshëm bullgar Hristo Stoiçkov ishte në pallatin e sportit “Elena Benitez” në San Pedro Alcantara ku u mbajt gara dhe takoi gjimnastet tona për t’i uruar suksese.

Tihomir Ivanov

Tihomir Ivanov fitoi një medalje të artë në kërcimin së larti në Gjermani

Tihomir Ivanov fitoi garën e kërcimit së larti për meshkuj në turneun Sinner Hochsprungmeeting në Sinner (Gjermani). Kampioni 29-vjeçar bullgar në këtë disiplinë e meritoi vendin e parë, pasi arriti të kapërcejë 2.21 metra në provën e dytë...

botuar më 24-06-24 3.51.MD
Viktoria Tomova

Viktorija Tomova u kualifikua në raundin e dytë të turneut me bar në Bad Homburg

Viktoria Tomova filloi me fitore pjesëmarrjen e saj në turneun e tenisit në bar në Bad Homburg të Gjermanisë, me një fond shpërblyes prej më shumë se 802 mijëeuro. Bullgarja, e cila kaloi kualifikimet, fitoi me 6:1, 6:3 ndaj përfaqësueses së..

botuar më 24-06-24 9.23.PD

Vozitësi i oqeanit Stefan Ivanov synon të kalojë Oqeanin e Veriut me një varkë me rrema

Vozitësi i njohur bullgar i oqeanit Stefan Ivanov po shkon në një shëtitje me varkë me vozitje nëpër Oqeanin Arktik, njoftoi BTA. Në vitin 2023, ai mori pjesë në një tjetër ekspeditë që vendosi 8 rekorde botërore Guinness në Oqeanin Jugor, pasi..