Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vozitësi i oqeanit Stefan Ivanov synon të kalojë Oqeanin e Veriut me një varkë me rrema

Foto: National Geographic

Vozitësi i njohur bullgar i oqeanit Stefan Ivanov po shkon në një shëtitje me varkë me vozitje nëpër Oqeanin Arktik, njoftoi BTA. Në vitin 2023, ai mori pjesë në një tjetër ekspeditë që vendosi 8 rekorde botërore Guinness në Oqeanin Jugor, pasi kaloi Oqeanin Atlantik me varkën"Neverest"që е ndërtoi së bashku me djalin e tij, Maksim.

Ekspedita e re e Stefan Ivanov përfshin një projekt shkencor nën kujdesin e Explores Club Bulgaria dhe është gjithashtu ekspedita e parë kërkimore shkencore e zhvilluar nën flamurin e klubit më të vjetër kërkimor shkencor në botë. Ivanov dhe ekipi i tij shpresojnë të bëhen të parët që do të kalojnë gjithë Oqeanin Arktik me një varkë me vozitje. Nisja është nga Norvegjia Jugore, rreth datave 23-25 ​​qershor, në jug të paraleles së 60-të, dhe ekipi shpreson të lëvizë në pikën më veriore të arritur nga varka me vozitje, në veri të paraleles së 80-të.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Radina Veliçkova

Paraqitje e mirë e sportistëve bullgarë në Kampionatin Evropian të Atletikës së Lehtë nën 18 vjeç në Banska Bistrica të Sllovakisë

Radina Veliçkova fitoi medaljen e artë në 100 metra për vajza në Kampionatin Evropian të Atletikës së Lehtë nën 18 vjeç në Banska Bistrica të Sllovakisë. 16-vjeçarja Veliçkova përfundoi për 11.46 sekonda. Kështu ajo vendosi një rekord kombëtar bullgar..

botuar më 24-07-22 10.14.PD

Një konkurs ndërkombëtar i dronëve po zhvillohet në Varna

FAI 2024 po mbahet me mbështetjen e Bashkisë së Varnës në datat 20 dhe 21 korrik në zonën pranë fushave të lojës të parkut l pranë Asparuhovës. Ndër pjesëmarrësit janë pilotë drone nga Bullgaria, Rumania, Serbia, Turqia, Letonia, Polonia, Italia,..

botuar më 24-07-21 7.30.PD

11 atletë е përfaqësojnë Bullgarinë në Lisbonë, në Lojërat Evropiane të Personave me Transplantime

Më 21 korrik hapet në Lisbonë Kampionati Evropian për Persona të Transplantuar dhe Dializuar. Deri më 28 korrik, përfaqësues nga 28 vende do të festojnë fitoren e jetës mbi vdekjen, sepse një "po" mund të shpëtojë deri në tetë jetë njerëzish...

botuar më 24-07-19 6.15.PD