Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Google aktualizon funksionin e tij të navigimit me foto të reja nga vendi ynë

Foto: BTA

Makinat e Google Street View do të kalojnë sërish përmes Bullgarisë këtë vit. Në muajt e ardhshëm, ato do të vizitojnë mbi 25 qytete, duke përfshirë Smoljan, Zllatograd, Isperih, Kërxhali dhe Pernik. Synimi, përveç aktualizimit të imazheve të qyteteve dhe rrugëve, është të ofrojë navigim dhe orientim më të mirë për përdoruesit, si dhe të tregojë rrugë dhe pika turistike në aplikacion.

Falë këtij funksioni të Google-it, përdoruesit kanë mundësinë të eksplorojnë shumicën e qyteteve bullgare, sepse infrastruktura jo vetëm nëpër qytetet, por edhe midis tyre ndryshon dhe zhvillohet, prandaj kompania përpiqet të akzualizojë rregullisht imazhet.

Për herë të parë, makinat e tyre speciale filmuan qytetet bullgare në vitin 2012 dhe që atëherë ata i kanë aktualizuar vazhdimisht pamjet. Fotografitë nga vitet e mëparshme janë gjithashtu të disponueshme për përdoruesit e interesuar që duan të shikojnë zhvillimin e tyre gjatë viteve.

Përpiloi: Joan Kolev

Foto: BTA

Përgatiti në shqip dhe publikoi: Kostandina BelloПоследвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Një tren turistik me vagonë retro do të udhëtojë në linjën e binareve të ngushta në korrik

Një tren special me vagonë ​​retro do të udhëtojë çdo të shtunë dhe të diele gjatë korrikut në një itinerar nga stacioni Septemvri deri në stacionet Velingrad dhe Cvetino dhe në drejtim të kundërt me rastin e Festave të 51-ta Kulturore të Velingradit...

botuar më 24-07-02 3.52.MD

Cila është shija e Bullgarisë - kuzhina si pjesë e kartës sonë turistike

Byreku (banica) dhe Sallata jonë“Shopska” kanë qenë më shumë se një herë në pozitat kryesore të renditjeve gastronomike botërore. Por kuzhina kombëtare bullgare nuk përbëhet vetëm nga këto dy gjellë, qebapët , patatet e skuqura me djathë..

botuar më 24-06-30 10.05.PD
facebook.com/kreposttamogilitsa

Një pamje e re magjike drejt shpateve të Rodopeve Perëndimore

Në kulmin e verës, ne kërkojmë freski në male, dhe muajt korrik dhe gusht janë më të ngarkuarit për hotelet dhe vendet e akomodimit përgjatë rrjedhës së sipërme të Ardës. Një pamje e re panoramike do të tërheqë pushuesit përgjatë shtigjeve të Rodopeve..

botuar më 24-06-29 8.30.PD