Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeministri në detyrë nuk dëshiron të mbajë përgjegjësinë për ministrin e jashtëm

Dimitër Gllavçev
Foto: BGNES

Unë jam i gatshëm për dialog me presidentin në çdo kohë, siç kam mbajtur deri më tani, tha kryeministri në detyrë Dimitër Gllavçev për ndryshimet e propozuara në përbërjen e qeverisë në detyrë. Përgjegjësia për ministrat që propozoj është tërësisht e imja. Nëse ka pikëpamje të tjera, ai i cili është kundër ministrave të propozuar nga unë do të marrë përgjegjësi. Siç mund ta shihni, të gjithë po ikin nga përgjegjësia. Unë e mora përgjegjësinë, duke e marrë mandatin, shtoi Gllavçev para gazetarëve bullgarë në Bruksel, ku merr pjesë në Këshillin Evropian. Ai refuzoi të komentojë këmbënguljen e presidentit Rumen Radev se ndryshimet e propozuara nuk duhet të përfshijnë një nënkryetar partie.

Të premten do ta ftoj kryeministrin në detyrë Dimitër Gllavçev për të diskutuar propozimin e tij, tha Radev të mërkurën. Kreu i shtetit nuk sqaroi nëse do të nënshkruajë dekretet për zëvendësimin e ministrave të punëve të jashtme dhe të bujqësisë.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Trenat gjermanë nisen midis Sofjes dhe Burgasit

Ministri zyrtar i transportit dhe komunikacioneve Georgi Gvozdejkov dhe ambasadorja gjermane Irene Maria Plank prezantuan vagonët e modernizuar gjermanë të përdorur, të cilët i morën Hekurudhat Shtetërore Bullgare, njoftoi BGNES. Ata do të..

botuar më 24-06-22 4.35.PD

Parashikimi i motit për 22 qershorin 2024

Të shtunën do të mbajë mot kryesisht me diell dhe nxehtë. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimi lindor-juglindor. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 34° dhe 39°, në Sofje rreth 34°. Në zonat malore do të mbajë mot..

botuar më 24-06-21 7.35.MD

Presidenti njoftoi se kur do të fillojnë konsultimet për një kabinet të ri

Presidenti Rumen Radev do të fillojë të hënën (24 qershor) konsultimet me grupet parlamentare në Asamblenë e 50-të të Kuvendit Popullor, njoftoi Presidenca. Konsultimet mbahen në përputhje me Kushtetutën përpara se kreu i shtetit t'i japë një mandat..

botuar më 24-06-21 2.36.MD