Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Festa hebraike Pesah fillon më 22 prill

Foto: arkiv

Pas perëndimit të diellit (ora 17) më 22 prill, fillon Pesah - një nga tre festat më të mëdha për hebrenjtë. Si datë dhe ditë, festa është e ndryshueshme dhe ndodh pas ditës së 14-të të muajit pranveror të Nisanit, duke filluar pas ekuinoksit pranveror në shfaqjen e gjysmëhënës së parë. Festa zgjat deri në mbrëmjen e 30 prillit. Pesah është një festë e çlirimit. Fjala do të thotë kalim, dalje. Me të, çdo vit hebrenjtë kujtojnë se si paraardhësit e tyre u larguan nga Egjipti për të shpëtuar nga skllavëria, të udhëhequr nga Moisiu, ecën 40 vjet nëpër shkretëtirë për të arritur në Tokën e Premtuar dhe për t'u bërë një popull i lirë. Kjo përshkruhet në librin e dytë të Tevratit dhe në Dhiatën e Vjetër të Biblës - "Eksodi". Nata e parë quhet Seder Pesah. Pas shërbesës në sinagogë, familja mblidhet në shtëpi. Një gotë me ujë dhe kripë - simbol i lotëve të hebrenjve gjatë skllavërisë - dhe një gotë tjetër verë për profetin Ilija duhet të vendoset në tryezë.

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Shënojmë Ditën Botërore të Breshkave

Më 23 maj, shënohet Dita Botërore te Breshkave, grupi më i rrezikuar i vertebrorëve në tokë. Vetëm dy nga gjithsej 58 lloje të breshkave tokësore jetojnë në Bullgari. Ato mbrohen nga Ligji i Biodiversitetit dhe tregtimi me to, mbajtja e tyre në..

botuar më 24-05-23 10.13.PD

Leje qëndrimi dhe pune për të huajt në Bullgari përveç Kartës Blu

Në përgjigje të pyetjes së dëgjuesve në një seri botimesh, Radio Bullgaria prezanton para audiencës së saj shumëgjuhëshe dokumentet që u japin të drejtën e lejes së qëndrimit dhe të punës në Bullgari shtetasve të huaj të vendeve të treta. Në..

botuar më 24-05-23 7.30.PD

Këshilli i BE-së miratoi planin për Ukrainën, tani ajo ka akses në 50 miliardë euro gjatë 4 viteve në vijim

Javën e kaluar, ministrat e ekonomisë dhe financave të BE-së miratuan planin për Ukrainën, i cili përcakton veprimet për rimëkëmbjen, rindërtimin dhe modernizimin e vendit, si dhe reformat që planifikon të ndërmarrë në rrugën e saj drejt BE-së gjatë 4..

botuar më 24-05-22 5.25.MD