Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Festojmë Ditën e Shën Llazarit

Foto: BGNES

Në ditën e tetë para Pashkëve, ne festojmë Ditën e Shën Llazarit. Është e para nga tre festat kryesore të krishtera që lidhen me mrekullinë e Ringjalljes, e ndjekur nga e Diela e Palmave dhe Pashkët. Festa festohet çdo vit në data të ndryshme, por gjithmonë të shtunën para Javës së Shenjtë. Kjo ditë mban emrin e Llazarit, mbi të cilin Krishti bëri mrekullinë e ringjalljes dhe u shfaq qartë si Zot i jetës dhe i vdekjes. Tradita më karakteristike bullgare e kësaj dite quhet llazaruvane.

Që herët në mëngjes, gratë e reja ose të ashtuquajturat Gratë llazarki, të veshura me kostume popullore shumëngjyrëshe, mbledhin lule për të thurur kurora për të nesërmen - të Dielën e Palmave. Vajzat shkojnë nëpër fshat shtëpi më shtëpi, këndojnë këngë karakteristike për këtë festë dhe bekojnë bujqit për shëndet, lumturi dhe begati, të cilët më pas u japin dhurata të vogla. Të parët tanë besonin se një vajzë që nuk kishte marrë pjesë në traditën llazaruvane nuk mund të martohej, kështu që ishte e domosdoshme që çdo vajzë në fshat të bëhej pjesë e kësaj tradite. Në këtë ditë, ishte zakon që djemtë të kërkonin dorën e të dashurës.


Dita e Shën Llazarit edhe sot e kësaj dite sjell një humor pranveror dhe pritet me padurim si nga pjesëmarrëset ashtu edhe nga banorët dhe mysafirët e fshatrave dhe qyteteve.

Shihni më shumë për këtë festë bullgare me plot ngjyra dhe me diell në botimet nga koleksioni i Radio Bullgarisë:

Përpiloi: Veneta Nikollova

Foto: BGNES

Përgatiti në shqip dhe publikoi: Kostandina BelloПоследвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Tradita e daullexhinjve ose ndryshe kush i zgjon myslimanët gjatë Ramazanit

Dita e Arafatit është dita e fundit nga ditët e shenjta për myslimanët në muajin e Ramazanit. Në Islam, kjo është dita më fisnike e vitit, dhe lidhet me privimet e rënda 30-ditore - "agjërimin". Ngrënja e bukës dhe pirja e lëngjeve dhe e ujit bëhet vetëm..

botuar më 24-04-09 9.05.MD

Në Rodopet tingulli i gajdes është një magji, për të cilën tregon një muze lokal

Një kompozim skulpturor në fshatin е malit Rodopa - Shiroka Llëka lavdëron gajdexhinjtë dhe këngëtarët vendas, të famshëm në mbarë vendin dhe më gjerë. Quhet “Gajdexhiu”, dhe së fundmi në fshat u prezantua një roman me të njëjtin titull. Fshati..

botuar më 24-03-31 10.45.PD

Kukeri, pleq, babugeri, çaushi... Fshati Turija pret lojëra maskarade

Fshati nënballkanik Turija mirëpret mbi një mijë pjesëmarrës në lojërat e maskaradës "Pleqtë në Turija". Në edicionin e sivjetshëm të festivalit më 30 mars do të marrin pjesë 28 grupe me kukeri (njerëz të maskuar) nga e gjithë Bullgaria. Çdo vit..

botuar më 24-03-30 8.05.PD