Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vizitat e të huajve në Bullgari në vitin 2023 arritën nivelet para COVID-19

Foto: Pixabay

Numri i vizitave të shtetasve të huaj në Bullgari u rrit me 16.0 për qind në vitin 2023, me kontributin më të madh nga Turqia dhe Rumania. Kjo theksohet në pasqyrën ekonomike të treguesve makroekonomikë të ekonomisë bullgare të Bankës Kombëtare Bullgare. Kështu, numri i vizitave të të huajve në vendin tonë arriti nivelin e tij që nga viti 2019 (përpara se pandemia COVID-19 të prekte sektorin e turizmit), thuhet në analizë. Në të njëjtën kohë, shpenzimet e bullgarëve për udhëtime jashtë vendit u rritën me 16.3 për qind me bazë vjetore.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 18 korrikun

E enjtja do të jetë me diell dhe shumë e nxehtë. Pas mesditës në Bullgarinë Veriore dhe në masivët perëndimorë do të mbajë vranësira, do të fryjë erë dhe vende-vende do të ketë reshje të konsiderueshme shiu dhe bubullima. Temperaturat minimale do..

botuar më 24-07-17 7.40.MD
Rosen Zheljazkov dhe Denica Saçeva

GERB-SDS dhe “Vëzrazhdane” nuk do të mbështesin një qeveri me mandatin e dytë

GERB-SDS do të mbështesë çdo iniciativë kundër korrupsionit, por jo në formën që u është paraqitur aktualisht, e cila me sa duket është pjesë e një fushate fillestare parazgjedhore. Koalicioni nuk do të mbështesë propozimin për një kabinet me mandat..

botuar më 24-07-17 6.35.MD

Zjarri arriti deri në shtëpitë e fshatit Voden, banorët janë duke u evakuuar

Vazhdon lufta kundër zjarreve në rajone të ndryshme të Bullgarisë. Situata në Komunën Boljarovo, e vendosur në kufirin me Turqinë, po ndërlikohet. Zjarri i ripërtërirë si pasojë e erës së fortë arriti deri në shtëpitë e fshatit Voden, në rajonin e..

botuar më 24-07-17 5.37.MD