Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Banka Kombëtare Bullgare raportoi një rritje të PBB-së në fillim të vitit

Godina e BNB-së
Foto: Ani Petrova

Në tremujorin e parë të vitit 2024, Produkti i Brendshëm Bruto (PBB) real i vendit po rritet me një ritëm të përshpejtuar, gjë që është një parakusht për një dinamikë të ngjashme vjetore, thuhet në buletinin ekonomik të Bankës Kombëtare Bullgare (BNB). Përmirësimi i besimit të konsumatorëve, indeksi më i mirë i qeverisjes ekonomike, rritja e prodhimit në ndërtim, shitja me pakicë dhe shërbimet kontribuuan në rritje. Kredia e familjeve dhe kompanive është gjithashtu në rritje. Në tremujorin e dytë dhe të tretë, PBB-ja reale pritet të vazhdojë të rritet, mbështetur kryesisht nga kërkesa e brendshme dhe perspektiva e përmirësuar për kërkesën e jashtme për mallra dhe shërbime bullgare. BNB parashikon se inflacioni vjetor do të vazhdojë të ngadalësohet, por kërkesa e fortë e konsumatorit dhe rritja e kostove të punës do të vazhdojnë të ushtrojnë presion pro-inflacioni.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Sipas Komisionit Evropian 3.1 për qind është inflacioni i pritshëm për Bullgarinë në vitin 2024

3.1 për qind është inflacioni i pritshëm për Bullgarinë për vitin 2024 dhe 2.6 për qind për vitin 2025, sipas të dhënave të parashikimit pranveror ekonomik i Komisionit Evropian për këtë vit. Tendenca rënëse e çmimeve të jashtme pritet të frenojë..

botuar më 24-05-15 3.56.MD

Pothuajse gjysma e bullgarëve janë skeptikë për vënien e euros në qarkullim

47 për qind e bullgarëve nuk janë dakord me deklaratën se hyrja e Bullgarisë në Eurozonë do të nxisë ekonominë bullgare dhe do të rrisë standardin e tyre të jetesës. Këtë e tregon një sondazh kombëtar i Agjencisë Market Links. Ai u zhvillua mes 1007..

botuar më 24-05-12 7.10.PD

BQE me vlerësim pozitiv për Ligjin për vënien e euros në qarkullim në Bullgari

Më 2 maj 2024, Këshilli Drejtues i Bankës Qendrore Evropiane (BQE) miratoi një opinion duke shprehur një vlerësim pozitiv për projektligjin për vënien e euros në qarkullim në Republikën e Bullgarisë. BQE mirëpret qëllimin e projektligjit për të..

botuar më 24-05-03 11.55.PD