Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 16 majin 2024

Mot me vranësira dhe me shi

Foto: BTA

Gjatë 24 orëve në vijim do të mbajë mot kryesisht i vranët. Vende-vende në gjysmën perëndimore të vendit do të ketë reshje shiu. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare juglindore. Temperaturat minimale do të jenë ndërmjet 6° dhe 11°, në Sofje - rreth 8°, ndërsa maksimalet - ndërmjet 14° dhe 19°, në Sofje - rreth 15°.

Mbi malet do të mbajë mot kryesisht me vranësira dhe mjegull me reshje shiu, në lartësi rreth 2300 m - borë. Do të fryjë erë mesatare jugore, në vendet më të larta - erë përkohësisht e fortë nga perëndimi. Temperatura maksimale në një lartësi prej 1200 m do të jetë rreth 13°, në 2000 m - rreth 6°.

Mbi Detin e Zi, retë do të shpërndahen. Do të fryjë erë mesatare nga drejtimi lindor-juglindor. Temperaturat maksimale do të jenë ndërmjet 14° dhe 17°, afër temperaturës së ujit të detit.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Atanas Zaprjanov

Qeveria e përkohshme po punon për paketën e ardhshme të ndihmës për Ukrainën

Qeveria e përkohshme po punon për të formuar paketën e ardhshme të ndihmës për Ukrainën, tha për BNR ministri i mbrojtjes Atanas Zaprjanov pas përfundimit të një takimi të ministrave ushtarakë të vendeve të NATO-së. I pyetur për të komentuar fjalët e..

botuar më 24-06-14 6.17.MD

Njësia e gjashtë e Centralit Atomik Elektrik “Kozlloduj” po mbyllet për shkak të një mosfunksionimi në pjesën jobërthamore

Më 15 qershor, blloku i gjashtë i Centralit Atomik Elektrik “Kozlloduj” do të mbyllet për aktivitetet e planifikuara të mirëmbajtjes parandaluese për shkak të keqfunksionimeve të zbuluara të sistemit të vajit të një transformatori blloku në pjesën..

botuar më 24-06-14 3.53.MD

Presidenti kërkoi një debat për trajnimin fillestar ushtarak të të rinjve

Nevojitet një debat që të rinjtë në Bullgari të kenë të paktën trajnim bazë ushtarak, i cili do të kontribuojë në tejkalimin e distancës në rritje midis shoqërisë dhe ushtrisë. Këtë thirrje e bëri presidenti dhe komandant suprem Rumen Radev në..

botuar më 24-06-14 3.27.MD