Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kabineti teknik u shpall për ndërtimin e përshpejtuar të objekteve të reja bërthamore dhe Korridorit Vertikal të Gazit

Foto: BGNES

Grupet e punës ndërdikasteriale do të punojnë për të përshpejtuar zbatimin e projekteve për ndërtimin e kapaciteteve të reja bërthamore në sheshin e Centralit Atomik Elektrik “Kozlloduj” dhe të Korridorit Vertikal të Gazit, njoftoi qendra e shtypit e Këshillit të Ministrave. Grupet u krijuan me urdhër të kryeministrit në detyrë Dimitër Gllavçev.

Projektet - pjesë e nismës së Korridorit Vertikal të Gazit midis Bullgarisë, Greqisë, Rumanisë, Hungarisë, Sllovakisë, Ukrainës dhe Moldavisë, do të ofrojnë një mundësi për të transferuar vëllime shtesë të gazit natyror nga burime të ndryshme dhe të besueshme nga jugu në veri.

Ndërtimi i objekteve të reja bërthamore në Sheshin e Centralit Atomik Elektrik “Kozlloduj” është një projekt strategjik për vendin tonë. Në fund të vitit qeveria e Nikollaj Denkov njoftoi një procedurë për njësitë e shtatë dhe të tetë të Centralit “Kozlloduj” - ndërtimi i tyre pritet të përfundojë përkatësisht në 2033 dhe 2036.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Zjarri arriti deri në shtëpitë e fshatit Voden, banorët janë duke u evakuuar

Vazhdon lufta kundër zjarreve në rajone të ndryshme të Bullgarisë. Situata në Komunën Boljarovo, e vendosur në kufirin me Turqinë, po ndërlikohet. Zjarri i ripërtërirë si pasojë e erës së fortë arriti deri në shtëpitë e fshatit Voden, në rajonin e..

botuar më 24-07-17 5.37.MD

Lufta kundër zjarreve vazhdon, reshjet kanë shkaktuar dëme në veri të Bullgarisë

Situata me zjarret në vend mbetet kritike. Zjarri pranë Stara Zagorës është vënë nën kontroll. Ekipet e shërbimit po monitorojnë gjithashtu situatën pranë fshatit Otec Paisievo të Plovdivit. Zjarri atje është pjesërisht i izoluar, por ende ka..

botuar më 24-07-17 8.56.PD

Ekspozita "Nën Mbrojtjen e së shenjtës" ekspozon tekste të krishtera dhe myslimane të shekujve XIII - XX

Sot nga ora 13.00 në Bibliotekën Kombëtare “Shenjtorët Kirili dhe Metodi” në Sofje do të hapet ekspozita “Nën mbrojtjen e së shenjtës”. Ekspozita përfshin 16 tabela tematike me dorëshkrime, dokumente arkivore, libra të vjetër të shtypur dhe grafika..

botuar më 24-07-17 5.10.PD