Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Turistët meksikanë vijnë tek ne për turne kulturore

Foto: pixabay

Fluturime çarter nga Meksika deri në Sofje do të kryhen çdo dy javë deri në fund të nëntorit 2024, raporton bgtourism.bg. Pak ditë më parë në Aeroportin e Sofjes u ul një avion i një kompanie ajrore bullgare me 320 turistë meksikanë. Ky është fluturimi i parë çarter nga vendi i Amerikës Latine deri në Ballkan.

Rreth 5000 mysafirë nga Meksika pritet të vizitojnë vendin tonë gjatë udhëtimeve të organizuara nga ne dhe një operator turistik meksikan. Turistët do të eksplorojnë pamjet e Bullgarisë dhe të vendeve fqinje të Ballkanit. Ata do të udhëtojnë me autobusë, shumë prej të cilëve janë në pronësi të transportuesve bullgarë.

Programi përfshin 4 seri të ndryshme turnesh. Itinerari më i njohur dhe i dëshiruar është 12 ditë dhe përfshin Bullgarinë, Greqinë, Maqedoninë e Veriut, Shqipërinë, Kroacinë, Bosnjë dhe Hercegovinën, Serbinë, me stacionin e fundit sërish Bullgarinë.

Përpiloi: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip dhe publikoi: Vesella MançevaПоследвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Muzeu i Mozaikëve në Devnja me një ditë të dyerve të hapura me rastin e përvjetorit të tij

Në Ditën e Dyerve të Hapura - 15 Qershor, për herë të parë vizitorët e  Muzeut të Mozaikëve në Devnja do të prezantohen me gjetjet e restauruara të zbuluara në vitin 2023. Bëhet fjalë për enë balte dhe llamba, të bëra në stilin e mjeshtrave nga..

botuar më 24-06-15 10.00.PD

Bashkia Çepellare pret mysafirët e saj me një rrugë të re turistike

Këtë verë, të ftuarit e bashkisë Çepelare do të mund të diversifikojnë pushimet e tyre në natyrën e bukur të Rodopeve me një tjetër rrugë malore. Bëhet fjalë për shtegun e ri turistik “Laboratori i shpellës, Stara Pllanina, shpella e Topçetos, shtylla e..

botuar më 24-06-08 10.30.PD
Bethany Hughes

Thesaret e Bullgarisë “shkëlqyen” në transmetimin e Bettany Hughes më 24 Maj (VIDEO)

Arkeologia dhe udhëtare e njohur Prof. Bethany Hughes nis një udhëtim emocionues nëpër Bullgari në episodin e ri "Thesaret me Bettany Hughes", i cili u transmetua në ditën festive të 24 Majit në kanalin Viasat History. Episodi u prit me..

botuar më 24-05-25 9.35.PD