Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti diskutoi në Komitetin Olimpik Ndërkombëtar për kandidaturën e Sofjes për organizimin e Olimpiadës për të rinj

Foto: Qendra e shtypit e Prezidencës

Ne e vlerësojmë shumë gatishmërinë e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar për të mbështetur përpjekjet dhe ambicien e Bullgarisë për të pritur Olimpiadën Dimërore të të Rinjve. Kështu deklaroi presidenti Rumen Radev në një takim me presidentin e Komitetit Tomas Bah. Në selinë e organizatës në Lozanë, kryesia e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar shprehu gatishmëri për ndihmë në përgatitjen e udhërrëfyesit për ngritjen e kandidaturës bullgare dhe në përmbushjen e standardeve për mbajtjen e ngjarjes sportive në Sofje. “Bullgaria është krenare për traditat e saj në sportet dimërore dhe ka përvojë të konsiderueshme në organizimin e garave ndërkombëtare. Vendi ka kushte të shkëlqyera natyrore”, tha presidenti Radev. Sipas Bah, afërsia e kryeqytetit me malin do të lehtësonte shumë organizimin e aktivitetit, por duhet bërë një vlerësim i objekteve dhe infrastrukturës që nevojiten për të zhvilluar Olimpiadën Rinore.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Viktoria Tomova

Viktoria Tomova do të luajë në çerekfinale në Bad Homburg

Tenistja më e mirë bullgare Viktoria Tomova arriti në çerekfinale të turneut me bar WTA 500 në Bad Homburg. Ajo korri fitoren e tretë radhazi në qytetin gjerman – një në kualifikimet dhe dy në skemën kryesore. Viktoria Tomova fitoi me 6:4, 6:2..

botuar më 24-06-26 9.19.PD
Tihomir Ivanov

Tihomir Ivanov fitoi një medalje të artë në kërcimin së larti në Gjermani

Tihomir Ivanov fitoi garën e kërcimit së larti për meshkuj në turneun Sinner Hochsprungmeeting në Sinner (Gjermani). Kampioni 29-vjeçar bullgar në këtë disiplinë e meritoi vendin e parë, pasi arriti të kapërcejë 2.21 metra në provën e dytë...

botuar më 24-06-24 3.51.MD
Viktoria Tomova

Viktorija Tomova u kualifikua në raundin e dytë të turneut me bar në Bad Homburg

Viktoria Tomova filloi me fitore pjesëmarrjen e saj në turneun e tenisit në bar në Bad Homburg të Gjermanisë, me një fond shpërblyes prej më shumë se 802 mijëeuro. Bullgarja, e cila kaloi kualifikimet, fitoi me 6:1, 6:3 ndaj përfaqësueses së..

botuar më 24-06-24 9.23.PD