Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pjesëmarrje bullgare në një ekspozitë ndërkombëtare për të drejtat dhe dinjitetin e njeriut në Itali

Piktura “Të strehuar së bashku”
Foto: Arkiva personale

Nga data 8 qershor deri më 9 tetor, qyteti italian Rovereto pret ekspozitën ndërkombëtare “Të drejtat dhe dinjiteti i njeriut”. Edicioni i 18-të i sivjetshëm i ekspozitës tregon vepra tematike të artistëve nga 32 vende, përfshirë Bullgarinë. Artistja bullgare Radosllava Manova – Rade nga qyteti i Pernikut përfaqëson vendin tonë me një kanavacë vaji nën titullin “Të strehuar së bashku”, me përmasa 50 x 50 centimetra. “Piktura ime do të ekspozohet me foton time dhe mesazhin tim personal në anglisht dhe italisht”, shpjegoi autorja për BTA. 

Radosllava Manova – Rade ka marrë pjesë në një sërë bienalesh dhe ekspozitash të përgjithshme kombëtare dhe ndërkombëtare. Ajo ka realizuar disa ekspozita solo me piktura dhe shumë prej pikturave të saj zbukurojnë koleksione private brenda dhe jashtë vendit. 

Motoja e ekspozitës në të cilën është përfshirë tani është “163 artistë flasin për të drejtën për një jetë të denjë për të gjithë njerëzit në botë”, ndrsa partneri zyrtar i eventit është UNESCO.

Përpiloi: Veneta Nikollova
Përgatiti në shqip dhe publikoi: Kostandina Bello


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Muzeu Arkeologjik Kombëtar merr pjesë në Ditët Evropiane të Arkeologjisë - shikoni se si

Një këndvështrim tjetër mbi shkencën e Arkeologjisë - si bazë për komunikim, ndarje publike të trashëgimisë evropiane dhe akses më të lehtë në të - jep iniciativa Ditët Evropiane të Arkeologjisë 2024, e cila zhvillohet në një sërë vendesh të kontinentit...

botuar më 24-06-15 8.30.PD

Bullgaria ka tradita në arsimin e lartë në frëngjisht

Me dëshirën për t'u hapur ndaj botës, pas viteve të gjata të izolimit në ish-kampin socialist, Bullgaria dhe Rumania u bashkuan në vitin 1994 në Organizatën Ndërkombëtare të Frankofonisë.  Një nga vlerat kryesore të komunitetit frankofon është arsimi..

botuar më 24-06-13 7.30.PD

Unioni i Përkthyesve në Bullgari mbushi gjysmë shekulli!

Sot me një ceremoni festive Unioni i Përkthyesve në Bullgari festoi 50 vjetorin e themelimit. Organizata u krijua më 5 qershor 1974 nga 246 persona - profesorë universitarë, poetë, shkrimtarë dhe përkthyes të njohur gjerësisht. Mes tyre ishin edhe..

botuar më 24-06-07 4.52.MD