Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Duke notuar për Oceans Seven, Petër Stojçev vendosi një rekord në Triple Crown

Foto: Facebook/Petar Stoychev

Ylli bullgar i notit në ujëra të hapura Petër Stojçev regjistroi një arritje të jashtëzakonshme dhe theu rekordin për Triple Crown /Kurorën e Trefishtë/. Gara përfshin kalimin e Kanalit Anglez, notin rreth ishullit Manhattan dhe kalimin e Kanalit Katalina në Kaliforninë Jugore. Distancën përfundimtare prej 32.3 km. bullgari e kaloi për 8 orë e 42 minuta të hënën. Kështu ai përfundoi në Triple Crown me një kohë totale prej 22 orësh, 8 minutash e 46 sekondash, duke e përmirësuar kohën e tij më të mirë me 2 orë e 29 minuta. Përveç Kanalit Anglez dhe Katalinës, Stojçev tashmë ka kapërcyer ngushticat e Gjibraltarit, Cook në Zelandën e Re dhe Molokai në Hawaii. Për të përfunduar maratonën prestigjioze Oceans Seven, bullgari duhet të notojë Kanalin e Veriut midis Irlandës dhe Skocisë dhe përmes ngushticës Tsugaru në Japoni.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Rumen Pajtashev

Gjithmonë ka shpresë se futbolli bullgar do të largohet nga fundi

Nga sot, dashamirësit e futbollit në Kontinentin e Vjetër do të qëndrojnë para ekraneve televizive për të triumfuar me skuadrat e tyre të preferuara dhe për të ndarë bashkë edhe humbjet. Ata gjithashtu do të jenë në gjendje të familjarizohen me historinë..

botuar më 24-06-14 7.30.PD

Jahte do të garojnë për dy ditë pa ndalesë në "Varna 200"

"Regata për jahte keel  - Varna 200" (dy ditë pa ndërprerje) fillon më 12 qershor nga Stacioni Detar Varna. Distanca e garës është 200 milje në Detin e Zi përgjatë bregdetit bullgar. Regata do të monitorohet në kohë reale nga sistemi i gjurmuesit të..

botuar më 24-06-12 7.30.PD
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov mbetet në mesin e 10 tenistëve më të mirë në botë

Grigor Dimitrov ruajti vendin e dhjetë në renditjen botërore të tenistëve të publikuar sot, ndërsa për femra Viktoria Tomova u ngjit me gjashtë pozita në renditje. Dimitrov u kthye në top 10 më 1 prill dhe vazhdon të mbetet në dhjetëshen e parë...

botuar më 24-06-10 11.04.PD