Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria feston lindjen e çlirimtarit të saj amerikan

Monumenti i McGahan në qytetin Elena (Bullgaria Veriore)
Foto: wikipedia.org

Januarius A. McGahan lindi 180 vjet më parë më 12 qershor. Me këtë rast, Muzeu Historik Rajonal në Plovdiv po shfaq një ekspozitë për jetën e gazetarit të guximshëm amerikan.

Reportazhet e tij të quajtura "Letra nga ferri" në gazetën londineze "Daily News" për Kryengritjen e Prillit të shuar në një mënyrë shumë të ashpër zgjuan opinionin publik në Evropë për të kërkuar të vërtetën për ngjarjet në Bullgari. Me gjithë rezistencën e shtetit osman, Fuqitë e Mëdha ngritën një komision hetimor. Ai zbuloi arsyet e kryengritjes dhe krimet e kryera ushtarake gjatë shtypjes. Komisioni vendosi në tryezën diplomatike nevojën për zgjidhjen e çështjes bullgare.

Një vit më vonë, McGahan ishte korrespondent në Luftën Çlirimtare Ruso-Turke për Bullgarinë nga 1877-1878. Në fund të luftës, McGahan u sëmur nga tifoja dhe vdiq në Stamboll. Në kujtesën e popullit mirënjohës bullgar, McGahan mbetet si ÇLIRIMTARI I BULLGARËVE. Këto fjalë janë gdhendur në gurin e varrit të gazetarit në qytetin e tij të lindjes, New Lexington, Ohio.

Varri i McGahan në New Lexington, Ohio, SHBA

Lexoni më shumë:

Foto: wikipedia.orgПоследвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

A e dini se çfarë është një "fillton"?

Në vitin 2009, bashkatdhetari ynë Anton Orush solli koleksionin e tij kushtuar teknologjisë bullgare. Ndër eksponatet në të ka televizorë, radio, pajisje kuzhine, kompjutera, telefona, pajisje për lëshim faturash etj. Gradualisht, ky pasion i tij e shtyu..

botuar më 24-07-20 10.30.PD
Monumenti i Vasill Levskit në Karllovo

Bullgaria shënon 187 vjetorin e lindjes së Apostullit të Lirisë - Vasill Levski

Vetëmohimi, ndershmëria, trimëria dhe besimi në të drejtën e lirisë kombëtare dhe në një jetë të denjë. E gjithë kjo personifikon një nga heronjtë më të dashur kombëtar bullgar - Vasill Levski . Më 18 korrik të këtij viti Bullgaria shënon 187 vjet..

botuar më 24-07-18 6.35.PD
Teodora Dimova

Biseda për të kaluarën komuniste po bëhet gjithnjë e më e domosdoshme për të mbrojtur fëmijët tanë

Bullgaria vazhdon të jetë i vetmi vend europian që nuk ka memorial për viktimat e regjimeve totalitare. Ky fakt i turpshëm, që shënoi statusin modern të shoqërisë sonë si një ulçerë e pashëruar prej kohësh, u kujtua edhe këtë vit më 1 qershor, kur qindra..

botuar më 24-07-17 7.30.PD